Naga Marketsfomc fed ccPo podniesieniu stóp procentowych przez FOMC w grudniu 2016 (podnoszenie w grudniu staje się nową świecką tradycją FOMC) oraz zmianie układu kropek na bardziej jastrzębie wielu analityków spodziewa się zmiany polityki pieniężnej. Zobaczmy jak prognozują dzisiejszą publikację protokołów banki inwestycyjne:


Credit Agricole

Credit Agricole uważa, że w minutkach FOMC wskazane zostaną perspektywy podnoszenia stóp procentowych znacznie bardziej ostrożnie niż wskazywała na to tylko lektura grudniowych kropek. Analitycy banku uważają, że może pojawić się gra na odwrócenie przekazu z grudnia. Grudniowa decyzja wzmocniła USD, tymczasem minutki mogą go osłabić.

Te artykuły również Cię zainteresują
Goldman Sachs

Goldman będzie przyglądał się uzasadnieniu zmiany perspektywy FOMC na bardziej jastrzębią co pokazały grudniowe kropki. Analitycy Goldmana będą również próbowali dostrzec zmianę polityki pieniężnej jaką może przynieść ze sobą nowa administracja.

UBS

UBS uważa, że grudniowe posiedzenie było czymś więcej niż tylko jastrzębią ewolucją w kropkach oraz brakiem zmian w ekonomicznych prognozach. Polityka banku centralnego, której hasłem przewodnim było: „czekamy i obserwujemy” zaczęła się zmieniać. Zdaniem UBS w 2017 roku czekają nas dwie podwyżki stóp procentowych.

Barclays

Barclays przed grudniowym posiedzeniem uważał, że nie nastąpi zmiana polityki pieniężnej ze względu na wybory prezydenckie. Ich zdaniem ciągle jest jeszcze „o wiele za wcześnie”, żeby osądzać efekty polityki fiskalnej FED. Yellen na konferencji ujawniła, że kilku członków FOMC włączyło zmiany polityki pieniężnej do swoich prognoz. Analitycy banku będą analizowali minutki FOMC pod kątem odpowiedzi na pytanie: jak potencjalne zmiany w polityce pieniężnej wpłyną na perspektywy gospodarcze.

Bank of America Merrill Lynch

BofA Merrill uważa, że minutki FOMC pokażą skromny optymizm spowodowany poprawą ostatnich danych. Mogą pojawić się również wskazówki dotyczące zmiany kierunku w polityce fiskalnej banku centralnego. Jednak na horyzoncie pozostaje „chmura niepewności”, która sprawia, że trudno jest ocenić ryzyko dla prognoz. Wydaje się prawdopodobne, że będzie wprowadzona jakaś forma bodźców fiskalnych. Analitycy uważają również, że w zapisie protokołów FOMC pojawi się inflacja. Nie będzie to niepewność o jej wzrost, tylko debata nad inflacyjnym ryzykiem.

Projekcje FOMC – kropki z września i grudnia 2016

Jak widać na poniższych grafikach, pomiędzy wrześniem a grudniem nastąpiła istotna zmiana w prognozie dotyczącej podnoszenia stóp procentowych. Wytłumaczenia tej zmiany oczekują ze środowych protokołów analitycy cytowanych banków.

Projekcje FOMC – kropki z grudnia 2016

kropki, minutki FOMC
Projekcje FOMC – kropki z września 2016

kropki, minutki FOMC
kropki, minutki FOMCConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here