Wtorek na rynkach walutowych przyniósł wyraźniejsze osłabienie polskiego złotego wobec dewiz głównych gospodarek światowych. W trakcie środkowej sesji kursy walut prezentują się następująco: kurs euro 4,2989, kurs franka 3,8212, kurs dolara 3,7945 i kurs funta 4,7470.


Kurs euro (EUR/PLN) podchodzi pod 4,30

Pierwszy raz od połowy listopada kurs euro zamykał się powyżej 4,30. Środa co prawda przynosi osunięcie ponownie pod okrągły poziom, jednak tylko w tym miesiącu złoty traci już trzy grosze do wspólnej waluty europejskiej.

kurs euro EUR PLN 12 grudnia
Źródło: Tradingview.com

Dla inwestorów walutowych istotne będzie jak cena zachowa się właśnie na wysokości pułapu 4,30 zł. Jego trwałe wybicie pozwoli na dalszą deprecjację rodzimej waluty, w kierunku 4,33, natomiast utrzymanie się pod pozwoliłoby ponownie przetestować 4,27 i zejść w kierunku 4,26 (minima z sierpnia i września).

Kurs funta (GBP/PLN) utrzymuje się pod 4,75

Chociaż złotówka chciała osłabiać się również wobec funta szterlinga, to doniesienia dotyczące planowanego przez brytyjskich posłów głosowania w sprawie odsunięcia premier May spowodowało deprecjację GBP i zamknięcie sesji na korzyść PLN. W efekcie na wykresie trzeci raz w przeciągu niespełna trzech tygodni powstaje bardzo charakterystyczna świeca (wszystkie z nich zaznaczono na zielono). W ostatnich dwóch przypadkach gwarantowały osłabienie kursu funta wobec złotówki, najnowsza mogłaby wieszczyć chęć zejścia pod 4,70, czyli na minima sierpniowe.

kurs funta GBP PLN 12 grudnia
Źródło: Tradingview.com

Kurs dolara (USD/PLN) testuje 3,80

Cena dolara we wtorek znalazła się na dwutygodniowych maksimach tuż pod 3,80, cenie ostatecznie nie udało się jednak zamknąć nad okrągłym poziomem. Notowania ponownie penetrują zakres krótkoterminowej konsolidacji i jeżeli czerwony prostokąt zostanie wybity górą wtedy kurs dolara powinien przemieszczać się w kierunku 3,84. Oznaczałoby to osłabienie złotówki (od grudniowych minimów) o 10 groszy.

kurs dolara USD PLN 12 grudnia
Źródło: Tradingview.com

Kurs franka (CHF/PLN) nie był tak wysoko od września

Konsolidację pozostawia za sobą natomiast kurs franka (CHF/PLN), który we wtorek testuje 3,83 zł, czyli najwyższe poziomy od końcówki września. Cenie nie udało się jeszcze pokonać maksimów listopadowych, wiele wskazuje jednak na to, że frank szwajcarski będzie zmierzał w kierunku 3,86, umacniając się nawet o 12 groszy od minimów listopadowych (dolne ograniczenie konsolidacji zaznaczone na zielono). Odwrócenie scenariusza może przynieść jedynie powrót pod 3,81-3,80 zł.

kurs franka CHF PLN 12 grudnia
Źródło: Tradingview.com

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here