Polskie monety tworzące stosW środę polski złoty kontynuuje osłabienie wobec głównych walut rynków rozwiniętych. Nie zmienia to jednak faktu, że jeszcze we wtorek próbował testować kilkutygodniowe maksima, co spotkało się jednak z silną reakcją sprzedających. Euro (EUR) kosztuje 4,2845, frank (CHF) 3,7832, dolar (USD) 3,7818, a funt (GBP) 4,8004.


Kurs euro (EUR/PLN) znalazł się między przysłowiowym młotem i kowadłem

Z jednej strony kurs euro testuje poziom 4,2761 obserwowany ostatni raz na początku listopada, z drugiej strony odbija powyżej 4,28 zł. Silniejszą wyprzedaż krajowej waluty powinna blokować jednak średnia ruchoma (niebieska linia) wyznaczana na podstawie uśrednionych cen z ostatnich dwustu dni.

kurs euro 5 grudnia 2018
Źródło: Tradingview.com

W szerszej perspektywie rynek natomiast nadal czeka na wybicie utrzymującej się od sierpnia konsolidacji pomiędzy 4,33-4,26 zł. Gdyby udało się ją wybić dołem, wtedy cena EUR do PLN mogłaby osunąć się poniżej 4,25 zł, w scenariuszu alternatywnym może wzrosnąć natomiast powyżej 4,40 zł.

Kurs dolara (USD/PLN) nie poradził sobie z listopadowymi minimami

Jeszcze dynamiczniejsze spadki złotówki po teście kilkutygodniowych dołków widać na parze z dolarem amerykańskim. Kurs dolara we wtorek najpierw testował poziomy obserwowane ostatni raz 8 listopada (poniżej 3,75 zł), aby następnie powrócić nad 3,78 zł, gdzie w środę kontynuuje swój ruch. W efekcie zmienność USD/PLN w przeciągu zaledwie dwudziestu czterech godzin wyniosła ponad cztery grosze przechylając obecnie szalę zwycięstwa na korzyść kupujących dolary w kierunku 3,80 lub nawet 3,84 zł.

kurs dolara USD 5 grudnia 2018
Źródło: Tradingview.com

Kurs franka (CHF/PLN) respektuje 3,78 kolejny dzień z rzędu

Środowy handel dla kursu franka rozpoczyna się dosyć spokojnie, a cena czwartą sesję z rzędu nie przebija poziomu 3,78 zł. Nadal utrzymuje się też omawiany już wielokrotnie boczny układ wykresu, w którym cena przemieszcza się pomiędzy jasno rozrysowanym poziomami horyzontalnymi (zaznaczone na zielono i czerwono obszary).

kurs franka CHF 5 grudnia 2018
Źródło: Tradingview.com

W efekcie dwa najbardziej prawdopodobne scenariusze na następne tygodnie, to albo spadek cen do 3,74 zł albo ponowny wzrost w okolice 3,80-3,81 zł.

Kurs funta (GBP/PLN) pogłębia dołki… chwilowo

Zamieszanie wokół Brexitu spowodowało, że kurs funta szterlinga podczas wtorkowej sesji z jednej strony testował poziom 4,81 zł, z drugiej osuwał się do 4,78 zł pogłębiając kilkumiesięczne minima i znajdując się najniżej od pierwszych sesji wrześniowych. Ostatecznie dzień zamykał się jednak zdecydowanie powyżej, a GBP/PLN utknął chwilowo w wąskim przedziale zmienności:

kurs funta GBP 5 grudnia 2018
Źródło: Tradingview.com

Pokonanie pomarańczowej linii pozwoliłoby przetestować strefę pod 4,76 zł i zejść nawet do 4,70 gdzie wypadają minima z sierpnia, natomiast powrót nad linię niebieską zwiększa szansę wyprzedaży złotówki na rzez funta szterlinga.

Śledź kursy walut na bieżąco wraz z analizami dzięki portalowi Comparic.pl.

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here