Naga MarketsŚrodowe kursy walut. Dolar mocno w górę do złotegoKolejny raz mamy sytuację, kiedy to dolar zyskuje wyraźniej podczas sesji amerykańskiej, a później stabilizuje się, lub lekko koryguje podczas handlu w Azji i Europie. Wczoraj pretekstem do jego umocnienia okazały się niezłe dane nt. październikowej sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej w USA, co potwierdza tylko siłę amerykańskiej gospodarki i odbiera “gołębiom” w FED argumenty za tym, aby opóźniać termin podwyżki stóp procentowych.

Od momentu publikacji danych o inflacji CPI w zeszłym tygodniu mamy proces zasysania kapitałów do USA przy budowaniu oczekiwań nawet na dwie podwyżki stóp przez FED w 2022 r. (pierwsza już w czerwcu). Tym samym “formalne” przesunięcie oczekiwań członków FED wyrażanych przez wykres dot-chart, co będzie mieć miejsce podczas posiedzenia Rezerwy Federalnej w połowie grudnia, będzie już w pełni zdyskontowane przez rynki. Niemniej dodatkowych emocji może dostarczyć prezydent Joe Biden – według zapowiedzi w ciągu nadchodzących 4 dni powinien podjąć decyzję, czy Jerome Powell będzie prezesem FED na kolejną kadencję.Na stole leży też kandydatura wiceprezeski Lael Brainard i nie wykluczone, że Biały Dom postawi właśnie na nią, poświęcając Jerome Powella w kontekście niezadowolenia Amerykanów z nazbyt wysokiej inflacji. Tyle, że Brainard w swoich poglądach na politykę monetarną nie różni się niczym od swojego szefa (przynajmniej na razie).

W przestrzeni G-10 uwagę zwraca odreagowanie wczorajszej przeceny NZD, co można wiązać z informacjami o planach całkowitego zniesienia lockdownu w Nowej Zelandii z końcem listopada i otwarcia granic dla osób zaszczepionych w połowie grudnia. Nieźle radzi sobie też funt, którego wsparły dzisiaj dane o inflacji CPI w Wielkiej Brytanii (w październiku przyspieszyła do 6,0 proc. r/r, a bazowa CPI do 3,4 proc. r/r), co podbija oczekiwania związane z podwyżką stóp procentowych przez Bank Anglii jeszcze w grudniu.

Na drugim biegunie są AUD (pomimo wyższej dynamiki indeksu płac w III kwartale), oraz CHF i NOK, choć straty są kosmetyczne. Stabilny jest EURUSD, który zawrócił po zejściu poniżej 1,13. Z kolei USDJPY pozostał w okolicach zamknięcia wczorajszej świecy po tym, jak wcześniej wybił tegoroczny szczyt przy 114,69.

Co dalej? Dziś w kalendarzu mamy dane o inflacji konsumenckiej w strefie euro, oraz w Kanadzie (ta druga może być bardziej interesująca z punktu widzenia spekulacji wokół ruchów Banku Kanady), a także szereg wystąpień przedstawicieli FED w godzinach popołudniowych. Teoretycznie dynamika ostatniego umocnienia dolara na głównych relacjach była wyraźna, co może sugerować jego nieznaczną korektę.Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here