W środę o poranku polski złoty zyskuje względem głównych konkurentów na rynku Forex. Dzisiejsza sesja rozpoczyna się następującymi zmianami na parach walutowych: GBP/PLN (-0,22%), CHF/PLN (-0,15%), USD/PLN (-0,16%) oraz EUR/PLN (-0,01%). Sprawdź jak kształtują się kursy walut w środę, 25 stycznia 2023 roku.

Środowe kursy walut – dolar, funt, frank i euro – 25 stycznia 2023 roku
Ile kosztuje euro, dolar, funt i frank do polskiego złotego?
  • Kurs USD/PLN kontynuuje wyprzedaż, testując 4,32 zł
  • EUR/PLN oscyluje nieznacznie powyżej 4,70 zł
  • Kurs franka spadł w okolice 4,68 zł
  • Funt szterling zbliża się do poziomu 5,32 zł
Para walutowa Kurs Nazwa Data aktualizacji
EUR/PLN 4,7093 euro 25 stycznia 2023 roku, godz.: 07:40
USD/PLN 4,3177 dolar 25 stycznia 2023 roku, godz.: 07:40
GBP/PLN 5,3279 funt 25 stycznia 2023 roku, godz.: 07:40
CHF/PLN 4,6814 frank 25 stycznia 2023 roku, godz.: 07:40

Kurs EUR/PLN broni wsparcia 4,70 zł

Kurs EUR/PLN zakończył wczorajszy dzień niewielkim umocnieniem. Mimo iż w ciągu sesji kupujący przetestowali górne ograniczenie strefy oporu między 4,69 zł a 4,72 zł, bykom zabrakło siły oraz argumentów za mocniejszą podwyżką.

Od jakiegoś czasu widać jednak, że złoty nie jest tak silny, jak inne waluty w regionie, które korzystają z lepszego sentymentu, jaki panuje na globalnych rynkach. Powód? Wydaje się, że głównie lokalny.

Naszym atutem nie jest już poziom stóp procentowych – w tym względzie kapitał spekulacyjny zdecydowanie wybiera Węgry, wiedząc, że NBP prawdopodobnie osiągnął już swój limit.

Po drugie – ostatnie dane makro opublikowane przez GUS dają sygnały, że gospodarka zaczyna hamować i choć jest lepiej niż należałoby oczekiwać, tak do entuzjazmu wciąż daleka droga.

Po trzecie – wojna na Ukrainie cały czas trwa, a za kilka tygodni (wraz z nadejściem wiosny) może wejść w decydującą fazę – stąd tak zdecydowane działania Zachodu, aby maksymalnie dozbroić tamtejszą armię. Wczorajsza decyzja kanclerza Niemiec działa jednak na lekką poprawę sentymentu w regionie, co widać po notowaniach złotego.

Trend wzrostowy na EUR/USD pozostaje silny (1,09), lecz na początku lutego mamy kluczowe wydarzenia, które mogą mieć duży wpływ na dalszy układ sił.

Wygląda więc na to, że po potwierdzeniu pro-wzrostowej formacji odwróconej głowy z ramionami (oRGR), powinien kontynuować wybicie, a po odbiciu od okolic 4,69 zł może przymierzać się do listopadowego szczytu przy 4,78 zł.

Bossa

Najbliższym wsparciem pozostaje bariera 4,70 zł wraz z 200-dniową średnią kroczącą, z kolei oporem wspomniane wcześniej górne ograniczenie pasma konsolidacji przy 4,72 zł.

Notowania euro. Para walutowa EUR/PLN na dzień 25.01.2023
Notowania euro. Para walutowa EUR/PLN na dzień 25.01.2023

Kurs CHF/PLN kontynuuje wyprzedaż

Kurs franka zakończył wczorajszą sesję nieznaczną przeceną, odbijając od poziomu 4,71 zł, zakończył dzień tuż poniżej 4,69 zł

Dzisiejszą sesję frank rozpoczyna obroną poziomu 4,67 zł, co oznacza, że rajd z minionego tygodnia został już niemal w całości zanegowany, a sprzedający mogą szykować się do kolejnego testu poziomu wsparcia przy 4,67 zł, a później 4,65 zł.

Alternatywnie w przypadku mocnego odbicia dolara i wzrostu awersji do ryzyka CHF/PLN może czekać na impuls do wyłamania się z trwającej od początku listopada konsolidacji i w kolejnych dniach mógłby zbliżyć się do poziomu 4,80 zł, jednak taki scenariusz wydaje się obecnie mniej prawdopodobny.

Notowania franka szwajcarskiego. Para walutowa CHF/PLN na dzień 25.01.2023
Notowania franka szwajcarskiego. Para walutowa CHF/PLN na dzień 25.01.2023

Dolar kontynuuje wyprzedaż przy 4,31 zł

Kurs USD/PLN zakończył wczorajszą sesję jedynie kosmetycznymi zmianami, jednak nieudana próba wybicia powyżej 4,35 zł pokazała, że mimo szczerych chęci kupujący nie posiadają jeszcze wystarczających argumentów za odbiciem.

Gorsze zachowanie Wall Street może jednak sugerować powrót wzrostów na dolarze, który  walczy o utrzymanie 4,32 zł, zanim przetestuje psychologiczne wsparcie przy 4,30 zł.

Jeżeli trwające spadki będą kontynuowane, notowania amerykańskiej waluty mogą wkrótce osunąć się nawet w rejon 4,25 zł, gdyż w tej strefie brak ważniejszych punktów zaczepienia. Ponadto na wykresie zarysowuje się kolejny kanał spadkowy.

Perspektywy dolara pozostają mieszane, a dopóki waluta nie odzyska pułapu 4,50 zł, ciężko będzie mówić o jakimkolwiek poważniejszym wzroście. Notowania USD/PLN wciąż podążają za główną parą walutową EUR/USD, a ta o poranku wskazuje na dalszą wyprzedaż dolara i znów podchodzi pod 1,09.

Notowania dolara amerykańskiego. Para walutowa USD/PLN na dzień 25.01.2023
Notowania dolara amerykańskiego. Para walutowa USD/PLN na dzień 25.01.2023

Kurs GBP/PLN testuje 5,32 zł

Kurs funta coraz mocniej neguje ubiegłotygodniowe umocnienie, oddalając się poniżej istotnego poziomu wsparcia przy 5,36 zł, a to otwiera możliwość przetestowania grudniowego dołka poniżej 5,30 zł, gdyż notowania znajdują się w obrębie szerokiego kanału spadkowego, zapoczątkowanego w lipcu 2022 r.

Opublikowane wczoraj szacunki PMI dotyczące danych za styczeń nie wypadły dla wysp nazbyt optymistycznie. Wprawdzie wskaźnik dla przemysłu odbił do 46,7 pkt. z 45,3 pkt., ale usługowy pogłębił spadek do 48,0 pkt. z 49,9 pkt. Wraz z gorszymi danymi o sprzedaży detalicznej, jakie poznaliśmy w miniony piątek rynek odbiera to jako sygnał poważniejszej słabości gospodarki, co stawia pod znakiem zapytania to, na ile BOE ma pomysł na to jak walczyć ze stagflacją, która staje się faktem (kombinacja wysokiej inflacji i mizernych wskazań z gospodarki).

Fundamenty wskazują zatem dalszą wyprzedaż funta, której potwierdzeniem będzie zejście poniżej ważnej bariery 5,32 zł, a następnie ruch w kierunku grudniowych dołków.

Notowania funta szterlinga. Para walutowa GBP/PLN na dzień 25.01.2023
Notowania funta szterlinga. Para walutowa GBP/PLN na dzień 25.01.2023Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Poprzedni artykułVerizon i J&J w centrum uwagi. Spółki publikują raporty za IV kw 2022r.
Następny artykułPoranek z rynkami – waluty, bitcoin, surowce, DAX oraz metale 25.01.2023 [WIDEO]
Student prawa na wydziale Finansów i Prawa Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Pasjonat i początkujący inwestor sektora walut cyfrowych, aktywnie podążający za bieżącymi zmianami legislacyjnymi. Czynny obserwator światowych przemian społeczno-gospodarczych oraz zmieniających się preferencji rynkowych. Interesuje się wpływem psychologii na rynki akcji, sztuką w sektorze giełdowym oraz szeroko rozumianym systemem zdecentralizowanych finansów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here