W środę o poranku polski złoty traci względem głównych konkurentów na rynku Forex. Dzisiejsza sesja rozpoczyna się następującymi zmianami na parach walutowych: GBP/PLN (+0,32%), CHF/PLN (+0,08%), USD/PLN +0,32%) oraz EUR/PLN (+0,09%). Sprawdź jak kształtują się kursy walut w środę 19 października 2022 roku.

Środowe kursy walut – dolar, funt, frank i euro – 19 października 2022 roku
Ile kosztuje euro, dolar, funt i frank do polskiego złotego?
  • Kurs USD/PLN chwilowo przerywa spadki. Notowania dolara stabilizują przy 4,86 zł
  • EUR/PLN może kontynuować korektę. Wspólna waluta oscyluje przy 4,78 zł 
  • Kurs funta o poranku testuje ważne wsparcie 5,50 zł. Fundamenty brytyjskiej waluty pozostają ekstremalnie słabe 
  • Kurs CHF/PLN znów oscyluje poniżej 4,90 zł. Czy franka czeka ponowna konsolidacja?
Para walutowa Kurs Nazwa Data aktualizacji
EUR/PLN 4,7854 euro 19 października 2022 roku, godz.: 07:20
USD/PLN 4,8652 dolar 19 października 2022 roku, godz.: 07:20
GBP/PLN 5,5120 funt 19 października 2022 roku, godz.: 07:20
CHF/PLN 4,8862 frank 19 października 2022 roku, godz.: 07:20

Kurs EUR/PLN zleciał poniżej 4,80 zł. Euro próbuje powstrzymać dalszą wyprzedaż

Para walutowa EUR/PLN podąża za poprawą rynkowych nastrojów oraz podbiciem na główne parze walutowej (w trakcie sesji w USA eurodolar pozostawał blisko 0,9875, aktualnie kurs EUR/USD oscyluje przy 0,9839). Osłabienie złotego po informacjach o odcięciu Polski od środków unijnych zostało szybko wymazane.

Kurs złotego kontynuuje zatem odbiciem, korzystając z krzepnących nastrojów inwestycyjnych. Choć informacje o odcięciu Polsce unijnych funduszy umożliwiły testy odpowiednio w poniedziałek 4,85 zł, a we wtorek 4,82 zł, tak wczorajszą sesję para walutowa EUR/PLN zakończyła poniżej ważnego poziomu wsparcia 4,80 zł i aktualnie próbuje ona stabilizować przy 4,78 zł.

Niewielkim wsparciem okazał się także dla euro wczorajszy odczyt ZEW. Ekonomiści oczekiwali, że wartość indeksu oczekiwań gospodarczych dla Niemiec publikowanego przez ZEW spadnie we wrześniu z -61,9 pkt. do najniższego poziomu w historii w październiku (-66 pkt.). Tymczasem dane okazał się lepsze od oczekiwań i wartość wskaźnika lekko wzrosła do poziomu -59,2 pkt. Entuzjazmu jednak nie było, gdyż do najniższego poziomu od sierpnia 2020 spadła wartość wskaźnika oceny bieżącej sytuacji gospodarczej i wyniosła -72,2 pkt. wobec -68,5 pkt.

O poranku euro utrzymuje się poniżej bariery 4,80 zł, a najbliższym wsparciem pozostają okolice 4,75 zł, wzmocnione przez 50 dniową wykładniczą średnią kroczącą. Alternatywnie w przypadku dalszego umocnienia się euro, kluczowy będzie powrót w rejon 4,82 zł – 4,84 zł. Warto zatem przyglądać się tym zakresom na przestrzeni kolejnych dni, gdyż powinny one wyznaczyć kierunek wspólnej waluty do końca miesiąca.

Notowania euro. Para walutowa EUR/PLN na dzień 19.10.2022
Notowania euro. Para walutowa EUR/PLN na dzień 19.10.2022

Kurs CHF/PLN runął poniżej 4,90 zł. Frank testuje strefę konsolidacji

O poranku notowania CHF/PLN utrzymują się poniżej strefy wsparcia wyznaczonej przez 50 dniową wykładniczą średnią kroczącą w rejonie 4,90 zł. Wczorajsze próby powrotu powyżej krótkoterminowej linii trendu wzrostowego w okolicach 5 zł kolejny dzień spełzły na niczym, a notowania szwajcarskiej waluty powróciły do strefy konsolidacji miedzy 4,78 zł, a 4,90 zł, w której frank poruszał się od lipca do września br.

Aktualnie notowania CHF/PLN starają się utrzymać wsparcie 4,88 zł, aby w kolejnych dniach móc walczyć o powrót powyżej 4,90 zł, jednak globalna poprawa sentymentu nie służy bezpiecznej przystani. Tym samym frank kontynuuje korektę, która na przestrzeni kolejnych dni powinna zepchnąć notowania wgłąb wspomnianej wcześniej strefy konsolidacji. Najbliższymi testowanym dzisiaj wsparciem pozostaje 4,88 zł, natomiast dynamicznym oporem jest strefa wyznaczona przez 50 dniową wykładniczą średnią kroczącą w pobliżu 4,91 zł, która była już kilkukrotnie i bezskutecznie testowana przez byki o poranku.

Notowania franka szwajcarskiego. Para walutowa CHF/PLN na dzień 19.10.2022
Notowania franka szwajcarskiego. Para walutowa CHF/PLN na dzień 19.10.2022

Dolar odbija o poranku. Kurs USD/PLN stabilizuje przy 4,86 zł

Choć jeszcze w poniedziałek kurs USD/PLN zdołał przetestować poziom 4,98 zł, tak w kolejnych dniach doszło do radykalnej poprawy rynkowego sentymentu, co wiązało się ze znaczną poprawą notowań indeksów zarówno w na Wall Street, jak i w Europie, a zielony przecenił się od początku tygodnia o przeszło 7 groszy.

XTB

Na początku tygodnia nastroje na rynkach są nieco lepsze ze względu na sygnały kontynuacji luźnej polityki monetarnej w Chinach, a także dobry start sezonu wynikowego w USA, który zapewnia optymizm. Choć produkcja przemysłowa w USA okazała się wsparciem dla dolara, takie nie zdołała ona przechylić szali na stronę kupujących.

We wrześniu dynamika produkcji przemysłowej w USA nieoczekiwanie przyspieszyła do 0,4 proc. m/m i 5,3 proc. r/r z 0,1 proc. m/m i 3,7 proc. r/r. Odczyty pokazują zatem, że amerykańska gospodarka wciąż ma się dobrze, a to teoretycznie legitymizuje dalsze posunięcia FED. W średnim terminie nie powinno mieć to jednak większego znaczenia dla dolara, gdyż zarówno FED (co wynika z obecnych wystąpień jego członków), jak i inwestorzy urażają, że stopy procentowe w USA nie wzrosną w I połowie 2023 r. ponad poziom 4,75-5,0 proc., który jest zakładany na luty.

Tym samym dolar oddał wczoraj barierę 4,90 zł i choć wzrok europejskich inwestorów skupiony jest na Ukrainie, taki póki co poza terrorystycznymi atakami ze strony Rosji, sytuacja wydaje się stabilna.

Brak odzyskania wczoraj przez zielonego wsparcia 4,90 zł świadczy, że rynek nie jest pewny, co do dalszych kroków FED, a wszystkie jastrzębie decyzje są już w cenach waluty. Tym samym, jeśli na rynkach utrzyma się obecny sentyment dolar może przełamać poziom 4,85 zł, stanowiący dolne ograniczenie kanału wzrostowego, doprowadzając do testów minimów z października przy 4,81 zł.

Notowania dolara. Para walutowa USD/PLN na dzień 19.10.2022
Notowania dolara. Para walutowa USD/PLN na dzień 19.10.2022

Kurs GBP/PLN próbuje odbijać. Polityka obecnej premier nie służy brytyjskiej walucie

Notowania GBP/PLN przetestowały wczoraj poziom 5,48 zł mimo porannych spekulacji prasowych, jakoby Bank Anglii miał wstrzymywać się z powrotem do programu redukcji bilansu (QT) do czasu aż będzie miał pewność, że sytuacja na rynku długu jest ustabilizowana. Przedstawiciele BOE szybko zdementowali jednak te plotki.

Kurs BP/PLN skierował się na południe także po ujawnieniu pomysłów części posłów Partii Konserwatywnej, którzy mają dążyć do odwołania premier Liz Truss ze stanowiska przewodniczącej partii, mimo że została ona powołana miesiąc temu.

Polityczne trzęsienie ziemi na wyspach trwa, a co za tym idzie, rośnie ryzyko przedterminowych wyborów parlamentarnych. Obecne tematy gospodarcze przejął nowy kanclerz skarbu, Jeremy Hunt, który planuje cięcia w rządowym planie pomocy gospodarstwom domowym.

Wczorajsza sesja była dla funta zmienna. O poranku, na fali optymizmu notowania funta przetestowały opór 5,56 zł. Sytuacja ta jednak nie trwała długo, dlatego para GBP/PLN zakończyła dzień poniżej ważnego poziomu wsparcia 5,50 zł i ustabilizowała się dopiero przy 200 dniowej wykładniczej średniej kroczącej w okolicach 5,48 zł.

Złoty korzysta jednak na znacznej poprawie światowych nastrojów, a z technicznego punktu widzenia notowania funta kontynuują konsolidację, która wkrótce może przerodzić się w nowy trend spadkowy. Tym samym w kolejnych dniach możemy obserwować umocnienie złotego, a para GBP/PLN jest w stanie zejść w okolice ważnego wsparcia 5,50 zł, mimo iż o poranku odbija powyżej 5,51 zł.

Notowania funta. Para walutowa GBP/PLN na dzień 19.10.2022
Notowania funta. Para walutowa GBP/PLN na dzień 19.10.2022


Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułWall Street wyżej we wtorek. Raport finansowe napędzają rynek
Następny artykułNotowania gazu kolejne 11% niżej. Komisja Europejska przedstawia plan walki z kryzysem
Student prawa na wydziale Finansów i Prawa Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Pasjonat i początkujący inwestor sektora walut cyfrowych, aktywnie podążający za bieżącymi zmianami legislacyjnymi. Czynny obserwator światowych przemian społeczno-gospodarczych oraz zmieniających się preferencji rynkowych. Interesuje się wpływem psychologii na rynki akcji, sztuką w sektorze giełdowym oraz szeroko rozumianym systemem zdecentralizowanych finansów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here