Naga Markets

Podwyżka stopy procentowej przez Bank Japonii jest mało prawdopodobnaJen japoński kontynuuje trend osłabienia, a USD/JPY wspina się ponownie do poziomu 144. Retoryka japońskich decydentów może nadal mieć niewielki wpływ na notowania pary, chyba że BoJ nieoczekiwanie zmieni swoje wytyczne lub stanowisko w sprawie polityki monetarnej i kontroli krzywej dochodowości. Poniżej zebraliśmy komentarze i prognozy od trzech dużych instytucji finansowych do zbliżającego się posiedzenia Bank of Japan.

Jen japoński w 24-letnim dołku

Posiedzenie Bank of Japan odbywa się niedługo po tym, gdy kurs USD/JPY wspiął się do najwyższego poziomu od 24 lat podkreślając olbrzymie osłabienie japońskiej waluty. Notowania zatrzymały się w ostatnich dniach tuż poniżej równej granicy 145, a w środę po południu oscylują wokół poziomu 144.– Japońskie władze ostrzegały w zeszłym tygodniu przed zbyt szybkimi, jednokierunkowymi ruchami własnej waluty i pojawiły się spekulacje, że BoJ interweniował, aby sprawdzić ceny. – stwierdzili analitycy UniCredit.

Podwyżka stopy procentowej przez Bank Japonii jest mało prawdopodobna
Kurs USD/JPY. Źródło: tradingview.com

Ekonomiści banku nie spodziewają się jednak jakiegokolwiek ruchu w kwestii stóp procentowych ze strony Bank of Japan.

Wątpimy, by dotychczasowa słabość JPY została uznana za wystarczająco niepokojącą, by wymusić zmianę w dobrze znanej niechęci japońskiego banku centralnego do rozpoczęcia normalizacji w najbliższym czasie. – podkreślili.

Zobacz również: Prognozy stopy procentowej w USA od instytucji. Dziś decyzja Rezerwy Federalnej

Bank of Japan może interweniować, ostrzega Goldman Sachs

Bank of Japan może jednak nie pozostać w pełni bierny. Analitycy Goldman Sachs zwrócili uwagę na to, że japoński bank centralny wykonał w ostatnim czasie tzw. “rate check”: kontrolę stóp, która zwykle poprzedzała faktyczne interwencje na rynku walutowym. Kontrole stóp przez BoJ (i inne banki centralne) były powszechne w latach 80. i 90.

– Po ostatnim “rate check” uważamy, że szanse na bezpośrednią interwencję powinny być wyższe, ale nadal widzimy jeszcze niskie szanse na powodzenie jakichkolwiek operacji. – zaznaczyli analitycy Goldman Sachs.

XTB

Zgodnie z konsensusem, ekonomiści Goldman Sachs nie oczekują podwyżki stóp proc. ze strony Bank of Japan.

– BoJ zdecydowanie podtrzyma swoje zaangażowanie w politykę YCC na nadchodzącym posiedzeniu w kontekście pięciu innych banków centralnych G10, które prawdopodobnie dokonają dużych podwyżek stóp. – dodali. – (…) Oczekujemy dalszego osłabienia jena w najbliższym czasie i widzimy ryzyko wzrostu USD/JPY zgodnie z naszą 3-miesięczną prognozą na poziomie 145.

fpmarkets

Bank of Japan nie zmieni wysokości stopy procentowej – prognozuje Barclays

Zgodni z Goldman Sachs co do gołębich poczynań Bank of Japan są także przedstawiciele banku inwestycyjnego Barclays:

– BoJ prawdopodobnie utrzyma swoją gołębią politykę bez zmian i ponownie potwierdzi planowane zakończenie operacji płynnościowych COVID we wrześniu, ale jest mało prawdopodobne, aby spowodowało to znaczącą deprecjację jena, ponieważ niewiele jest wyceniane, a rynki są wyczulone na ryzyko interwencji po stronie szczytowej. – skomentowali eksperci z Barclays.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here