Naga MarketsŚrodowa sesja na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) właśnie dobiegła końca. Jak się okazuje, pomimo globalnego apetytu na ryzyko i wczorajszego obiecującego zamknięcia, polska giełda zakończyła dzień pod kreską, z wyjątkiem sWIG80. Indeks WIG20, w skład którego wchodzi 20 największych spółek akcyjnych notowanych na warszawskim parkiecie spadł dziś bowiem o -1,59% tym samym niwelując impuls wzrostowy z początku tygodnia.

  • WIG20 ponownie poniżej psychologicznego poziomu
  • PKO, PKN, KGHM i CDR największymi przegranymi środy
  • 200 spółek na GPW kończy sesje na plusie

Wyhamowanie optymizmu na GPW pod koniec 2020 roku

Środowa sesja na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie zakończyła się lekko negatywnym akcentem. 13 spółek z WIG20 zakończyło dzień na minusie, co sprawiło, że cały indeks spadł o -1,59%. Wolumen na całym GPW wyniósł ponad 69 mln, przy całkowitym obrocie przekraczającym 1,1 mld zł. 200 spółek zakończyło dzień wyżej (49,8%), a 154 odnotowało spadek (38,3%). Z kolei 48 z nich zamknęło się na poziomie otwarcia.

Te artykuły również Cię zainteresują
Najchętniej handlowanymi spółkami były CD Projekt, PZU oraz KGHM. Najmocniej rosła dziś spółka Orange (WIG20)(+1,54%) oraz Mostalzab (+29,13%), a silniej spadała firma PKO (WIG20)(-3,72%) oraz Harper (-15,00%).

WIG20 zamyka się poniżej 2000 punktów

Spoglądając na notowania indeksu WIG20 można zaobserwować, iż dzisiejsza sesja była zanegowaniem silnego impulsu wzrostowego, który miał miejsce na początku tygodnia. Tym samym kurs ponownie znalazł się poniżej psychologicznego poziomu 2000 pkt zamykając się w okolicach 1984 pkt.

Kurs WIG20 na interwale dziennym, tradingview
Kurs WIG20 na interwale dziennym, tradingview

Jednak grudzień kończy się bardzo optymistycznym wzrostem o ponad 8%, a kupujący zdołali przedłużyć pozytywny sentyment z listopada, gdy indeks wzrósł aż o 20%. W przypadku trwałego przebicia poziomu 2000 pkt strona popytowa będzie miała otwartą drogę do poziomu oporu 2200 pkt, który jest zarówno tegorocznym szczytem. Z drugiej strony główna strefa wsparcia przebiega w okolicach 1884 – 1913.

Orange wzrasta w środę ponad 1,5%

Jednym z głównych zwycięzców dzisiejszej sesji jest spółka Orange, która ostatecznie zamknęła się wzrostem o 1,54%. Kurs od kilku miesięcy pozostaje w wąskim zakresie konsolidacji cenowej 6-7 zł i dopiero trwałe wybicie w którąś stronę mogłoby zaowocować utworzeniem silniejszego impulsu. Wzrost powyżej 7,00 utorowałby drogę do tegorocznego maksimum 7,94. Z kolei spadek poniżej 6,00 otworzyłby drogę do 4,70, gdzie cena po raz ostatni była w marcu tego roku.

Kurs Orange na interwale dziennym, tradingview
Kurs Orange na interwale dziennym, tradingview

Tymczasem w grudniu Bluesoft, spółka zależna Orange Polska, podpisała umowę przejęcia 100 proc. udziałów firmy Craftware. Wartość przejmowanego przedsiębiorstwa może wynieść ok. 110 mln zł.

PKO BP największym przegranym sesji na WIG20

Z kolei głównym przegranym sesji na WIG20 okazała się spółka PKO BP, która ostatecznie zamknęła się spadkiem o -3,72%. Silny spadek nastąpił po tym jak notowania otwarły się powyżej 30 zł za akcję po raz pierwszy od 6 marca. Mimo tendencji wzrostowej, która utrzymuje się od początku listopada, siła dzisiejszego spadku może sugerować głębszą korektę. Najbliższy poziom wsparcia znajduje się w okolicach 25,12, a jego trwałe przebicie znacznie wyhamowałoby ostatnią presję ze strony kupujących.

Kurs PKO BP na interwale dziennym, tradingview
Kurs PKO BP na interwale dziennym, tradingview

W grudniu Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) zaleciła PKO Bankowi Polskiemu utrzymywanie funduszy własnych na pokrycie dodatkowego wymogu kapitałowego, w celu zabezpieczenia ryzyka wynikającego z walutowych kredytów hipotecznych dla gospodarstw domowych na poziomie skonsolidowanym w wysokości 0,24 pkt proc. ponad wartość łącznego współczynnika kapitałowego. Dotychczas bufor ten wynosił 0,36 pkt proc.

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here