Naga Marketsbyk patrzący w wykresyŚrodowa sesja na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) właśnie dobiegła końca. Jak się okazuje, ostatni impuls wzrostowy zapoczątkowany w poniedziałek został dziś przedłużony pomimo piętrzącej się niepewności co do wyborów w Stanach Zjednoczonych. Indeks WIG20, w skład którego wchodzi 20 największych spółek akcyjnych notowanych na warszawskim parkiecie wzrósł dziś bowiem o 0,28% przebijając lokalny poziom oporu.

  • WIG20 zyskuje trzecią sesję z rzędu
  • Lotos, CDR i Dino największymi wygranymi środy
  • Ponad 140 spółek na GPW kończy sesje na plusie

Powiało optymizmem na GPW. Polski parkiet cały na zielono

Środowa sesja na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie zakończyła się lekko pozytywnym akcentem. 10 spółek z WIG20 zakończyło dzień na plusie, co pozwoliło całemu indeksowi na wzrost o 0,28%. Wolumen na całym GPW wyniósł ponad 47 mln, przy całkowitym obrocie przekraczającym 1,1 mld zł. 141 spółek zakończyło dzień wyżej (38,3%), a 174 odnotowało spadek (47,3%). Z kolei 53 z nich zamknęło się na poziomie otwarcia.

Te artykuły również Cię zainteresują

Najchętniej handlowanymi spółkami były CD Projekt, Allegro oraz Play. Najmocniej rosła dziś spółka Lotos (WIG20)(+5,52%) oraz ABPL (+12,26%), a silniej spadała firma JSW (WIG20)(-4,94%) oraz Ursus (-8,55%).

WIG20 ponownie na plus. Polski indeks niweluje ostatni impuls spadkowy

Spoglądając na notowania indeksu WIG20 można zaobserwować, iż dzisiejsza sesja była kontynuacją silnego impulsu wzrostowego, który miał miejsce w poniedziałek. Tym samym indeks wzrósł o 0,28% zamykając się na poziomie 1640 nieco powyżej lokalnego oporu 1625.

Kurs WIG20 na interwale dziennym, tradingview

Jednak mimo powiewu optymizmu, aby móc mówić o trendzie wzrostowym konieczne będzie przebicie górnej strefy konsolidacji 1673, a w konsekwencji oporu 1738 i wyrysowanie nowego lokalnego szczytu. Dopóki to nie nastąpi presja spadkowa powinna się utrzymywać.

Lotos wzrasta w środę ponad 5%

Jednym z głównych zwycięzców dzisiejszej sesji jest spółka Lotos, która odnotowała najlepszą sesję od połowy lipca. Jednak mimo silnego wzrostu akcje pozostają w silnym trendzie spadkowym od listopada 2019 roku i na razie nic nie wskazuje, aby miała nastąpić zmiana trendu. Dopiero przebicie oporu 39,0 będącego jednocześnie dołkiem z marca pozwoliło by kupującym złapać oddech i otwarłoby drogę do okrągłego poziomu 50. Z drugiej strony wsparcie cenowe znajduje się na poziomie 25,67.

Kurs Lotosu na interwale dziennym, tradingview

Tymczasem PKN Orlen podpisał z Grupą Lotos i Energą list intencyjny, w którym strony zadeklarowały wolę przystąpienia do wspólnych rozmów w celu analizy możliwości oraz ewentualnych warunków zrealizowania wspólnej inwestycji w zakresie budowy elektrowni gazowo-parowej w Gdańsku do lipca 2026 r..

Zakres projektu obejmuje analizę i dobór optymalnej konfiguracji bloku (technologia, sprawność, moc) oraz jego lokalizacji – czytamy w komunikacie.

JSW największym przegranym sesji na WIG20

Z kolei głównym przegranym sesji na WIG20 okazała się spółka JSW, która ostatecznie zamknęła się spadkiem o -4,94%. Notowania znajdują się w niezwykle ciekawym miejscu po tym jak w piątek cena zamknęła się na poziomie 15,0, który stanowi górne ograniczenie głównej strefy wsparcia. W przypadku dalszych wzrostów i przebicie okrągłego poziomu 20,0 wyhamowałoby ostatnią presję spadkową. Jednak jeśli kupujący nie zdołają pokonać tego poziomu trend spadkowy powinien zostać utrzymany.

Kurs JSW na interwale dziennym, tradingview

Jednocześnie Jastrzębska Spółka Węglowa przyspieszyła prace zmierzające do rozpoczęcia wydobycia węgla koksowego w nowo budowanej kopalni Bzie. Dzięki skierowaniu tam dodatkowych brygad, w tym roku wydrążonych będzie ok. 900 m wyrobisk więcej niż planowano, a prace skrócą się nawet o pięć miesięcy.

Udostępnienie pierwszej z dwóch części złoża Bzie-Dębina to dla JSW strategiczna inwestycja, która pozwoli na zwiększenie wydobycia węgla koksowego o najlepszych parametrach. Uruchomienie pierwszej ściany wydobywczej w tym rejonie planuje się na Barbórkę 2021 r., a kolejnej – około pół roku później. By rozpocząć wydobycie, trzeba jeszcze wydrążyć ok. 2,7 km wyrobisk i przygotować ściany. Spółka zdecydowała o przyspieszeniu prac.

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here