Naga MarketsSrebro (XAG/USD) w drodze do poziomu 30 USD/oz. WallStreetBets znowu w akcjiSrebro zainteresowało inwestorów detalicznych, a notowania XAG/USD znalazły się na najwyższym poziomie od 5 miesięcy. Wszystko za sprawą forum WallStreetBets na Reddit, które w ostatnim czasie miało swój udział także we wzrostach spółki Gamestop czy kryptowaluty Dogecoin.

  • Inwestorzy detaliczni skupieni wokół forum WallStreetBets skupili się na srebrze
  • “Wyciskanie shortów” nie jest tu jednak oczywiste z uwagi na przeważające longi zarządzających pieniędzmi
  • Rynek srebra jest znacznie głębszy i bardziej płynny

Srebro na celowniku inwestorów detalicznych

Notowania srebra rosna dziś o ponad 8 proc. i zdołały przekroczyć poziom 29 USD za uncję. Fundusz iShares Silver Trust firmy BlackRock Inc., największy produkt notowany na giełdzie śledzący srebro, odnotował w piątek bezprecedensowy napływ netto w wysokości 944 milionów dolarów.

Te artykuły również Cię zainteresują
Sytuacja na srebrze różni się jednak od sytuacji na akcjach takich jak GameStop. Po pierwsze, zakres wyciskania pozycji krótkich (tzw. short squeeze) na srebrze jest znacznie mniej oczywisty. Zarządzający pieniędzmi mają bowiem długą pozycję netto na metalu od połowy 2019 r., na co wskazują dane dotyczące kontraktów terminowych i opcji z Commodity Futures Trading Commission (CFTC).

Rynek srebra jest również pod pewnymi względami znacznie głębszy niż rynek mniejszych akcji, takich jak GameStop. Spółka w połowie stycznia miała kapitalizację rynkową na poziomie około 1,4 miliarda dolarów w połowie stycznia, zanim szał na Reddicie spowodował ponad 16-krotny wzrost wartości firmy. Z kolei wartość srebra znajdującego się w samym tylko skarbcu w Londynie jest warta około 48 miliardów dolarów.

– Wydarzenia z zeszłego tygodnia pokazały, że nierozsądne jest wątpienie w siłę nabywczą inwestorów detalicznych, co zostało ponownie dostatecznie wykazane na rynku srebra – powiedział Howie Lee, ekonomista z Oversea-Chinese Banking Corp. Dodał, że wyciskanie shortów na rynku srebra może być znacznie trudniejsze niż w przypadku akcji, gdyż rynek ten jest znacznie większy i bardziej płynny.

Cena srebra (XAG/USD) zmierza do poziomu 30 USD za uncję

Srebro w ubiegłym tygodniu odbiło od kluczowego wsparcia w okolicach 24,80 USD za uncję. Zamknięcie w piątek miało miejsce w pobliżu poziomu 27 USD, a dzisiejszy rajd skierował cenę do oporu w obrębie 29 USD.

fpmarkets

Jak widać na wykresie dziennym XAG/USD powyżej, wspomniany opór testowany był ostatnio w sierpniu ubiegłego roku. Wtedy szczyt uplasował się na poziomie 29,56 USD. Pokonanie strefy oporu oraz okrągłego poziomu 30,00 otwierałoby drogę d kolejnej bariery przy 32,00 USD, która znaczącą rolę odgrywała 8 lat temu.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here