O ile w ostatnich dniach wyraźnie rosły notowania złota, to w przypadku srebra obserwujemy nieco mniejszą zwyżkę, a w średnioterminowym ujęciu – pozostawanie notowań tego kruszcu w konsolidacji. Cena srebra oscyluje obecnie w okolicach 21 USD za uncję i w zasadzie od miesiąca porusza się w rejonie 23,00-24,50 USD za uncję. To właśnie okolice 24,25-24,50 USD za uncję pozostają teraz najbliższym poziomem oporu na rynku srebra – jeśli zostaną one pokonane, to cenom kruszcu otworzy się droga do poziomu 26 USD za uncję.
Srebro wciąż ma potencjał do wzrostu
Sytuacja na rynku srebra wskazuje na to, że kruszec ten jest póki co niedoceniany w porównaniu ze złotem. Faktem jest, że szerokie wykorzystanie srebra w przemyśle na ten moment działa niekorzystnie na ceny kruszcu. Niemniej, warto pamiętać, że w 2022 roku na rynku srebra miał miejsce deficyt, który najprawdopodobniej utrzyma się w bieżącym roku.
Około dwie trzecie srebra na świecie jest wydobywane jako produkt uboczny w kopalniach innych metali – na ogół cynku, ołowiu, miedzi oraz złota. Rozczarowujące wydobycie metali przemysłowych odbiło się więc również na podaży srebra, co buduje solidne podstawy do dalszych zwyżek cen kruszcu w długoterminowej perspektywie.
Warto jednak pamiętać, że polityka monetarna Fed i wartość dolara nadal mają ogromny wpływ na ceny zarówno złota, jak i srebra – i to ten czynnik może w najbliższym czasie przyćmiewać inne.
Redakcja poleca również:
- Euro ponownie pod presją? EBC rozpocznie obniżki stóp już w lipcu!
- Prognozy rynkowe na 2023 rok – jak może kształtować się inflacja, kurs euro i siła PLN?
- Co czeka rynki finansowe w 2023 roku? Komentuje dr Przemysław Kwiecień z XTB