Naga MarketsSrebro rośnie dwukrotnie szybciej niż złoto. Kurs srebra vs kurs złota
Michał Stajniak, analityk XTB

Cena srebra rosła dwukrotnie szybciej niż złota. Inne metale szlachetne nie dawały zysków ponieważ popyt na nie w dużo mniejszym stopniu ma charakter inwestycyjny. Złoto kosztuje 1 950 USD za uncję, po ostatnich 12 miesięcy stopa zwrotu z takiej inwestycji wynosiła 24 proc. Natomiast cena srebra to 28 USD za uncję, a roczna stopa zwrotu to 41 proc. i była w ostatnich tygodniach nawet dwukrotnie wyższa niż dla złota.

Złoto i srebro. Jakie są stopy zwrotu?

– Przy cofnięciu cen na metale szlachetne srebro zachowuje się jednak lepiej niż złoto – mówi w rozmowie z MarketNews24 Michał Stajniak, ekspert XTB. – Natomiast w porównaniu do sytuacji sprzed pandemii ceny srebra są wyższe o ponad 50 proc.

Te artykuły również Cię zainteresują
Na rynku jest sporo miejsca na wzrost cen tego metalu. Obecna cena srebra jest nadal daleka od historycznych szczytów, gdy za srebro płacono w okolicach 50 USD za uncję.

Ceny srebra przestały jednak gonić ceny złota, co było bardzo wyraźne w czerwcu czy lipcu.

– W dłuższym terminie oczekuję, że srebro będzie drożeć, a ważna jest tu relacja cen złota do srebra, która obecnie jest w granicach 70-75 pkt., natomiast historyczna średnia to 60 pkt. – wyjaśnia ekspert XTB.

Natomiast w przypadku pozostałych metali szlachetnych, a więc palladu i platyny, zmienność cenowa jest niewielka. Jest to związane z tym, że na te dwa metale popyt ma charakter zdecydowanie przemysłowy, gdy dla srebra i złota o wiele istotniejszy jest popyt inwestycyjny. Po 12 miesiącach cena platyny jest niższa o ponad 6 proc.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here