Naga MarketsSrebro rosło o 7% w zeszłym tygodniu. Kurs złota dodawał natomiast 3%Opublikowane w piątek dane z amerykańskiego rynku pracy wypadły znacznie poniżej konsensusu rynkowego. W zasadzie liczba nowych miejsc pracy spadła do poziomów sprzed epidemii, co jest bardzo niepokojące, bo w takim tempie będą potrzebne lata, aby odbudować zatrudnienie.

NFP poniżej konsensusu, kurs dolara jednak bez większej reakcji

Tylko 245 tys. nowych miejsc pracy przybyło w listopadzie w sektorach poza rolnictwem w USA przy konsensusie wynoszącym 469 tys. Jest to najmniejszy przyrost zatrudnienia od maja i przypomina wzrost w gospodarce sprzed pandemii. Ameryka utraciła ponad 20 mln miejsc pracy na skutek COVID-19 i dopiero ok. połowa z nich została odbudowana.

Te artykuły również Cię zainteresują
W listopadzie zatrudnienie zmniejszyło się w sektorze rządowym i w handlu detalicznym, co mogło mieć związek z lokalnymi restrykcjami w USA. Z kolei wzrost zatrudnienia wyhamował w transporcie, usługach biznesowych i specjalistycznych czy w służbie zdrowia.

Perspektywy dla rynku pracy w grudniu i styczniu są nadal trudne, ponieważ infekcje koronawirusem wciąż rosną, a więcej stanów wprowadziło ograniczenia, podczas gdy nowa ustawa z pakietem fiskalnym, która miałaby zapewnić wsparcie milionom Amerykanów, nie została jeszcze przyjęta. Być może to jest przyczyną tego, że amerykańskie indeksy giełdowe notowane są na zielono. Im gorzej w gospodarce, tym rynek bardziej oczekuje pomocy ze strony Fed i rządu.

Srebro rosło o 7%, kurs zlota umacniał się o 3%

Podsumowując ten tydzień, spójrzmy również na instrumenty finansowe, które wśród tych najpopularniejszych radziły sobie najlepiej i najgorzej. Najwięcej w ujęciu tygodniowym zdaje się zyskiwać srebro ze stopą zwrotu ponad 7 proc. Wtóruje mu złoto, które zyskało ponad 3 proc.

Zwrot na tych rynkach z jednej strony pojawił się wraz z istotnym osłabieniem dolara amerykańskiego oraz z być może technicznym zakończeniem korekt. Aktywność gospodarcza, zwłaszcza w Chinach, zdaje się poprawiać, co może być korzystne dla metalu przemysłowego, jakim głównie jest srebro, a z kolei dla złota korzystne mogły być oczekiwania inflacyjne, które wzrosły do najwyższego poziomu od maja.

Wspomniany dolar amerykański zdaje się tracić ponad 1,3 proc., co oznacza, że pogłębił spadki to poziomów, które ostatnio obserwowaliśmy dwa lata temu. Na słabości dolara w ostatnich dniach najwięcej mogły zyskać euro i frank szwajcarski (ok. 1,7 proc.) Funt umocnił się w tym czasie do USD o 1,5 proc.

Dla rynku walutowego w przyszłym tygodniu kluczowe wydaje się posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego zaplanowane na czwartek, 10 grudnia. To właśnie wtedy inwestorzy będą oczekiwać na zmiany w programie skupu aktywów, ale przede wszystkim może pojawić się interwencja słowna EBC w sprawie zbyt mocnego euro. To mogłoby zmienić układ sił na rynku w końcówce roku.

Conotoxia
WYJĄTKOWE WARUNKI HANDLOWE .
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here