Naga Markets

Srebro najgorsze ma już za sobą? - podsumowanie 2022 rokuCena srebra odnotowała znakomite tygodnie od momentu udanej obrony poziomu 19 dolarów za uncję. Było to spowodowane w dużej mierze spekulacjami na temat rozluźnienia przez Chiny obecnej polityki zero-covid oraz oczekiwaniami rynku pivot Rezerwy Federalnej.

Jakie są czynniki wpływające na rynek srebra?

Na dzień 26 listopada 2022 r. srebro nadal notuje lekko ponad 8% spadek od początku roku, głównie z powodu znacznego umocnienia dolara amerykańskiego. Amerykańska waluta zyskała na fali znacznych podwyżek stóp procentowych w USA.

Obecnie pojawia się szansa na złagodzenie polityki monetarnej w Stanach Zjednoczonych.  Dane dotyczące inflacji CPI w USA wyniosły ostatnio 7,7%, wobec oczekiwanych 8%, co może sugerować, że najgorsze jeśli chodzi o wzrosty cen już minęło.

Notowania złota i srebra (pomarańczowy). Żródło: TradingView
Notowania złota i srebra (pomarańczowy). Żródło: TradingView

Na początku pandemii Covid-19 inwestorzy kupowali metale szlachetne i wybrane instrumenty finansowe, traktując je jako bezpieczne aktywa podczas trwającej niepewności gospodarczej. Na tej fali cena srebra osiągnęła wysoki poziom 28 dolarów w sierpniu 2020 r. i zakończyła rok w okolicach granicy 22 dolarów.

Następnie cena skoczyła do ośmioletniego maksimum w lutym 2021 roku, krótko dotykając psychologicznego poziomu 30 dolarów za uncję, ponieważ rynkiem zainteresowali się inwestorzy indywidualni, którzy próbowali wywołać “short squeeze”.

Notowania srebra. Żródło: TradingView
Notowania srebra. Żródło: TradingView

Rosnący popyt na fizyczne srebro

Oprócz sentymentu inwestorów, trend cenowy srebra znalazł wsparcie w jego rosnącym wykorzystaniu w przemyśle, który odpowiada za około połowę rocznego zapotrzebowania na ten metal.

– Popyt na srebro w postaci fizycznej wzrósł do rekordowego poziomu w 2021 r., co było spowodowane jego wieloma zastosowaniami w przemyśle. Srebro jest najlepszym przewodnikiem elektryczności, więc jest często wykorzystywane w zastosowaniach high-end. Ogólnie zużycie wzrosło o 9% do 508,2 mln uncji w 2021 r. – podał w raporcie Silver Institute.

Polecamy również: Cena srebra wobec największego od dekad deficytu na rynku

Bossa

Było kilka trendów napędzających popyt na srebro, w tym silny popyt na elektronikę użytkową w związku z przejściem na pracę zdalną, inwestycje w infrastrukturę 5G i rosnące wykorzystanie srebra w zielonej gospodarce, zwłaszcza w panelach fotowoltaicznych (PV). Oczekuje się, że popyt fizyczny wzrośnie o 5% do kolejnego rekordu w 2022 roku.

– Sprzedaż srebrnych monet i sztabek w celach inwestycyjnych skoczyła o 36% do 278,7 mln uncji, najwyższego poziomu od 2015 r., ponieważ inwestorzy detaliczni w Ameryce Północnej i Europie, motywowani obawami związanymi z safe-haven i inflacją, wykorzystali okresowo niższe ceny srebra do zakupu monet i sztabek – powiedział Silver Institute.

Aktualnie rynek odnotował pierwszy deficyt od 2015 roku, z niedoborem 51,8 mln uncji – największym od 2010 roku.

Zobacz również złote monety bulionowe.

Srebro pod presją wzrostu stóp procentowych 

Oczekiwano, że wysokie stopy inflacji na całym świecie będą wspierać popyt inwestycyjny w 2022 roku, ponieważ metale szlachetne zazwyczaj zachowują swoją wartość w czasach, gdy rosnące ceny erodują siłę nabywczą walut fiat.

Jednak cena spot srebra spadła od początku roku z 23,3 do 21,5 dolarów za uncję, ponieważ banki centralne zabrały się bardzo poważnie za walkę z inflacją poprzez gwałtowne podnoszenie stóp procentowych. Wyższe stopy procentowe są zazwyczaj niekorzystne dla metali szlachetnych, ponieważ inwestorzy wybierają oprocentowane konta oszczędnościowe i inne aktywa, które generują gwarantowane zyski.

Polecamy również: Prognozy ceny srebra. Czy kurs szykuje się na powrót hossy?

W listopadzie Fed dokonał czwartej z rzędu podwyżki stóp procentowych o 75 punktów bazowych, podnosząc krótkoterminową stopę procentową do docelowego przedziału 3,75%-4% – najwyższego od stycznia 2008 roku – kontynuując swoją misję powrotu amerykańskiej gospodarki do poziomu 2% inflacji.

Stopy procentowe w USA (pomarańczowe) i inflacja w USA (niebieskie). Źródło: TradingView
Stopy procentowe w USA (pomarańczowe) i inflacja w USA (niebieskie). Źródło: TradingView

Obecnie metal szlachetny był świadkiem znakomitych kilku tygodni, z miesięcznym wzrostem o około 14,4%. Było to w dużej mierze spowodowane spekulacjami na temat poluzowania przez Chiny swojej obecnej polityki zerowego kursu, mimo że oficjalne oświadczenia jak dotąd temu zaprzeczały.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Poprzedni artykułBlack Friday ominął Wall Street. Dolar wciąż nurkuje – Rentgen Rynków, odc. 55
Następny artykuł3 powody, dla których Bitcoin może wzrosnąć. Cena BTC wyniesie 110 tys. w 2022 r.?
Absolwent studiów ekonomicznych na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Inwestor indywidualny specjalizujący się głownie w polskim rynku akcji. Zwolennik długoterminowych inwestycji opartych na analizie fundamentalnej. Członek Koła Naukowego Ekonomistów UMCS, współtwórca Podcastu Akademickiego. Prelegent ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji naukowych związanych z ekonomią i giełdą. Jego zainteresowania naukowe związane są z inwestycjami alternatywnymi, budowaniem zabezpieczenia emerytalnego oraz zarządzanie ryzykiem