Naga MarketsZerowe nominalnie stopy procentowe w bankach, oraz wzrost oczekiwań inflacyjnych powodują, że klienci wycofują pieniądze z lokat, a środki te trafiają m.in. na rynek metali szlachetnych. Złoto i srebro ponownie rozpalają wyobraźnię inwestorów szukających w nich bezpiecznych przystani oraz pewnej inwestycji w czasach wysokiej inflacji. Marcin Wenus z Comparic24.tv rozmawia o perspektywach dla „żółtego i białego metalu” z Konradem Ogrodowiczem, zarządzającym funduszem Superfund TFI S.A.

  • Popyt na złoto w I kw. 2021 r. pozostawał ograniczony, jednak widać zmianę tej tendencji m.in. w Chinach
  • Cena złota powraca wyraźnie nad poziom 1800 dol. za uncję i testuje najwyższe poziomy od końca stycznia
  • Srebro podąża jego śladem i wybija chwilowo poziom 28,5 dol. za uncję, również osiągając ponad 3-miesięczne maksima
  • Co w horyzoncie długoterminowym będzie miało wpływ na cenę srebra? Czy zainteresowanie srebrem będzie nadal rosło wśród inwestorów? Odpowiedzi na te i wiele więcej pytań w rozmowie Comparic24.tv

Te artykuły również Cię zainteresują
Perspektywy dla rynku srebra i złota oczami zarządzającego Superfund TFI

Patrząc na kształtowanie się cen srebra przez ostatnie 9 miesięcy widać, że przebywa ono w szerokiej konsolidacji 22-30 dolarów za uncję. Należy przypomnieć, że srebro jest w połowie metalem szlachetnym i w połowie metalem przemysłowym, dlatego też cena podąża za ceną złota, a także cenami metali przemysłowych.

W ostatnich miesiącach cena złota zanotowała korektę blisko 20%, natomiast ceny niektórych metali przemysłowych przebijają coraz to wyższe poziomy. Dla przykładu miedź w tym roku zyskała aż 29,1% i jej obecna cena jest na najwyższym poziomie od 11 lat. W ostatnich miesiącach bardzo dobrze radzą sobie surowce, przede wszystkim metale, i zakładamy, że trend będzie kontynuowany ze względu na rosnącą inflację.

– W horyzoncie długoterminowym (kilkuletnim) największy wpływ na cenę srebra będą miały wzrost popytu na metal ze względu na transformację energetyczną (wzrost produkcji samochodów elektrycznych i paneli fotowoltaicznych), a także rosnąca inflacja. Jednak w horyzoncie krótkoterminowym (kolejny kwartał) decydujący może być kapitał spekulacyjny, który jest w ostatnich miesiącach bardzo aktywny na rynku srebra – komentuje Konrad Ogrodowicz.

Superfund TFI niezmiennie pozytywnie na rynek srebra, ponieważ dostrzega w nim znacznie więcej szans niż zagrożeń. W momencie materializacji optymistycznego scenariusza, cena srebra może sięgnąć nawet 100 dolarów za uncję, natomiast zakładając pesymistyczny scenariusz, to nie powinna spaść poniżej 15 dolarów za uncję, ponieważ poniżej tej ceny produkcja przestaje być opłacalna. O ile możliwy jest chwilowy spadek poniżej 15 dolarów, to na obecną chwilę trudno wyobrazić sobie trwały spadek poniżej tej ceny.

Superfund TFI osiągał bardzo dobre wyniki w kwietniu 2021 r.

Fundusze Superfund TFI oparte o metale szlachetne zostały wyróżnione w artykule Analizy.pl odnośnie wyników funduszy inwestycyjnych (kwiecień 2021), co prezentuje poniższa tabela:

Źródło: Superfund

Superfund Silver jest unikalnym funduszem, który łączy inwestycje w srebro ze strategią managed futures. Oparcie o cenę srebra pozwala inwestorom korzystać ze wzrostu cen metali szlachetnych, natomiast dołączenie strategii managed futures pozwala wygenerować dodatnie stopy zwrotu nawet wówczas, gdy cena srebra poruszają się w trendzie bocznym. Strategia managed futures inwestuje w szeroką gamę instrumentów finansowych – kontrakty terminowe, akcje, obligację, towary i waluty. Proces podejmowania decyzji w strategii managed futures jest oparty na algorytmach co sprawia, że decyzje inwestycyjne nie podlegają wpływom emocji.

invest

Superfund GoldFuture z kolei działa na podobnych zasadach, powiązany jest jednak z ceną złota. Zapewnia ochronę przed inflacją oraz negatywnymi skutkami wydarzeń geopolitycznych, natomiast dołączenie strategii managed futures pozwala wygenerować dodatnie stopy zwrotu nawet gdy cena złota pozostaje na niezmiennym poziomie.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazycena złotego | develia kurs | comarch kurs | blik | notowania złotego | akcje tauron | wykres kryptowalut |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here