Naga Markets

Srebro zyska 30% w ciągu najbliższego roku. Inflacja nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa? Zapraszamy na przegląd najciekawszych artykułów opublikowanych w serwisie Comparic.pl. Analitycy Citigroup przewidują znaczny wzrost wartości srebra, potencjalnie osiągając poziom 30 dolarów w ciągu najbliższych 6-12 miesięcy, zgodnie z najnowszą oceną surowca przeprowadzoną przez międzynarodowy bank. Eksperci Citi przewidują dalszy spadek wartości dolara amerykańskiego i obniżenie stopy funduszy federalnych, co pozytywnie wpłynie na wycenę metalu szlachetnego.

AVA

Inflacja PCE wypadła powyżej prognoz. Jak zareagował kurs dolara?

Inflacja PCE, czyli wskaźnik wydatków na konsumpcję osobistą w USA, wzrosła w kwietniu do 4,4% z poziomu 4,2% (w ujęciu rocznym) w marcu, poinformowało w piątek Biuro Analiz Ekonomicznych USA. Odczyt ten był wyraźnie wyższy od oczekiwań rynku na poziomie 3,9%. Natomiast bazowy wskaźnik inflacji PCE (preferowana miara inflacji przez Fed) wzrósł do 4,7% z 4,6% w tym samym okresie, prognozy zakładały wzrost o 4,6%.Po opublikowaniu tych danych o inflacji, rentowność dziesięcioletnich obligacji skarbowych USA gwałtownie wzrosła, osiągając najwyższy poziom od ponad dwóch miesięcy, powyżej 3,8%. Uczestnicy rynku obecnie przewidują, że z prawie 60% prawdopodobieństwem, Rezerwa Federalna zdecyduje się na kolejne podniesienie stóp procentowych o 25 punktów bazowych w czerwcu.

Źródło: CME FedWatch Tool (26.05.2023 – godz. 16:15)
Źródło: CME FedWatch Tool (26.05.2023 – godz. 16:15)

Fed wielokrotnie podkreślał, że bazowy wskaźnik PCE zwykle daje lepszy długoterminowy wgląd w trendy inflacyjne, ponieważ wyklucza ceny żywości i energii, które mogą być bardzo zmienne i zaburzać obraz sytuacji. Czytaj więcej 

Cathie Wood straciła miliardy po tym, jak jej fundusz ARKK sprzedał akcje Nvidii w styczniu 2023 r.

Flagowy fundusz giełdowy ARKK należący do Cathie Wood pozbył się swoich udziałów w spółce Nvidia Corp. na początku stycznia b.r. tuż przed nadejściem szału na sztuczną inteligencję (AI), który spowodował, że akcje spółki oraz jej konkurentów technologicznych znalazły się na fali wznoszącej. Ile na tej decyzji straciła inwestorka?

Nvidia zyskała około 560 miliardów dolarów kapitalizacji rynkowej od czasu, gdy Wood sprzedała akcje amerykańskiej spółki – przy czym ostatnie 200 miliardów dolarów z tego wzrostu miało miejsce w trakcie wczorajszej sesji, po tym jak firma opublikowała swoje wyniki finansowe, które przebiły oczekiwania rynkowych analityków.

Źródło: Bloomberg
Źródło: Bloomberg

Chociaż Cathie Wood posiada Nvidię w kilku swoich mniejszych funduszach, inwestorzy we flagowym funduszu ETF ARK Innovation (ARKK) zostali w większości pominięci w tegorocznym gwałtownym wzroście o imponujące 159,90%. W lutym, kiedy cena za akcję Nvidii wynosiła 234 dolary, Wood powiedziała, że wycena jest „bardzo wysoka”. Czytaj więcej

Cena srebra osiągnie poziom 30 dol. w ciągu najbliższych 6-12 miesięcy, uważa Citigroup

Cena srebra utrzymuje się w trakcie dzisiejszej sesji powyżej poziomu 23 dolarów po prawie 4-procentowym spadku w ciągu ostatniego tygodnia. Niemniej jednak dane półroczne pokazują, że srebro wzrosło o 6% w stosunku do dolara amerykańskiego.

AVA Trade

Pomimo ostatnich spadków wycen metali szlachetnych, eksperci rynkowi prognozują wzrostowe wyniki srebra i złota w 2023 roku i później. W raporcie Citigroup podkreślono, że prognozowany wzrost ceny srebra wynosi 30 dolarów w ciągu najbliższych 6-12 miesięcy.

Notowania srebra, wykres dzienny, źródło: TradingView

– Uważamy, że niedawne spadki cen stwarzają dobrą okazję do kupna, podtrzymując nasze prognozy do 30 dolarów za uncję srebra w ciągu najbliższych 6-12 miesięcy, nawet jeśli wzrost na rynkach wschodzących ulegnie stagnacji – stwierdzili analitycy Citigroup. Czytaj więcej 

Akcje Bogdanki mocno w górę po zarekomendowaniu najwyższej dywidendy od 8 lat

Zarząd LW Bogdanka (GPW: LWB) zarekomendował przeznaczenie 87,75 mln zł z zysku netto za 2022 r., wynoszącego 175,75 mln zł, na dywidendę, co oznacza wypłatę 2,58 zł na akcję. Rynek pozytywnie zareagował na powyższą wiadomość – akcje spółki piątkową sesję na GPW otworzyły niemal 2% luką wzrostową. Spore zainteresowanie inwestorów przełożyło się na duży wolumen obrotu, który po niecałych dwóch godzinach notowań przekroczył 6 milionów zł.

Najnowsza informacja z pewnością ożywiła zainteresowanie inwestorów, o czym świadczy między innymi wolumen obrotu przekraczający 6 mln zł. Od połowy marca 2023 r. notowania Bogdanki znajdowały się głównie w przedziale 38,30 zł – 42,20 zł. W drugiej połowie maja można było zauważyć pewne odchylenie in plus od powyższego zakresu, jednak ostatecznie nie wiązało się to z rozpoczęciem trendu wzrostowego.

Notowania Bogdanki, interwał 30m. Źródło: Tradingview.com
Notowania Bogdanki, interwał 30m. Źródło: Tradingview.com

Obecnie kurs Bogdanki ponownie zbliża się do górnej granicy wspomnianego korytarza cenowego. W przypadku kontynuacji panującego trendu i przełamania poziomu 42,20 zł za akcję, otworzy się przestrzeń do dalszych wzrostów, które mogą zostać zatrzymane dopiero w okolicach pułapu 45 zł. Czytaj więcej 

Wall Street potrzebuje recesji do dalszych wzrostów?

Zdaniem Michaela Yoshikamiego, założyciela i CEO Destination Wealth Management, ewentualna recesja w USA może uchronić rynek przed drastycznym spadkiem w drugiej połowie 2023 roku.

Inflacja cen konsumpcyjnych w USA spadła do 4,9% rok do roku w kwietniu, co jest najniższym odczytem od kwietnia 2021 roku. Rynki przyjęły nowe dane Departamentu Pracy jako sygnał, że działania Rezerwy Federalnej mające na celu ograniczenie inflacji zaczynają przynosić efekty. Wskaźnik cen konsumpcyjnych spadł znacząco od swojego szczytu powyżej 9% w czerwcu 2022 roku, ale nadal jest znacznie powyżej celu Fed wynoszącego 2%.

Właśnie dlatego Fed konsekwentnie podkreśla swoje zobowiązanie do walki z inflacją, ale protokół z ostatniego posiedzenia FOMC pokazał, że urzędnicy są podzieleni, co do dalszego kierunku polityki monetarnej. W maju zdecydowali się na kolejną podwyżkę o 25 punktów bazowych, co doprowadziło do wzrostu stopy procentowej w USA do poziomu między 5% a 5,25%.

Notowania S&P 500
Notowania S&P 500

 To może zabrzmieć szaleńczo, ale jeśli nie wejdziemy w okres wolniejszego wzrostu gospodarczego w Stanach Zjednoczonych, a może nawet płytkiej recesji, to może to być właściwie postrzegane jako negatywne, ponieważ stopy procentowe mogą nie zostać obniżone, a nawet mogą nadal rosnąć, jeśli tak będzie. To jest ryzyko dla rynku – powiedział. Czytaj więcej

Cena ropy naftowej załamała się po słowach wicepremiera Rosji

Ceny ropy spadła w czwartek o ponad 3%, po komentarzach z Rosji sugerujących, że grupa OPEC+ prawdopodobnie nie zmieni swoich kwot produkcyjnych na nadchodzącym spotkaniu. Inwestorzy zwracają również uwagę na trwające negocjacje w sprawie podniesienia limitu zadłużenia, ponieważ ich niepowodzenie potencjalnie grozi technicznym bankructwem Stanów Zjednoczonych. Na domiar złego (dla byków), ponownie rosną szanse na podwyżkę stóp procentowych w USA.

Ropa WTI utrzymuje się tuż poniżej 72 USD za baryłkę, po gwałtownym spadku w czwartek, który zniwelował większość zysków wypracowanych przez byki w tym tygodniu. Duży wpływ na to załamanie miała wypowiedź wicepremiera Rosji, Aleksandera Nowaka, który zasugerował, że jest mało prawdopodobne, że grupa OPEC+ wprowadzi jakiekolwiek dalsze środki podczas ich spotkania zaplanowanego na czerwiec w Wiedniu. Sprzeciwiło się to wcześniejszym uwagom Ministra Energetyki Arabii Saudyjskiej, księcia Abdulaziza bin Salmana, który zasugerował możliwość ograniczenia wydobycia.

Notowania ropy WTI
Notowania ropy WTI

– Ostatnie zyski ropy zostały zniwelowane z powodu pozornej niechęci OPEC do dalszego ograniczania produkcji. Przewidujemy dalsze osłabienie stąd, jako że poczucie ostrożności nadal przeważa na rynkach – zauważył James Whistler, Dyrektor Zarządzający Vanir Global Markets. Czytaj więcej 

Dominacja dolara nie jest zagrożona. Agencja ratingowa Moody’s uspokaja rynki

Agencja ratingowa Moody’s Investors Service uważa, że wielobiegunowy system walutowy pozostanie pod panowaniem dolara amerykańskiego. Analitycy nie mają złudzeń, że świat się zmienia i nie ma już powrotu do pełnej dominacji USA, jednak dolar będzie tracił na znaczeniu przez dziesięciolecia, tak samo, jak budował swoją obecną pozycję od czasu II Wojny Światowej.

– Spodziewamy się, że w ciągu najbliższych kilku dekad wyłoni się nowy, wielobiegunowy system walutowy, ale będzie on prowadzony przez dolara, ponieważ jego rywale będą mieli trudności z konkurowaniem skali jego bezpieczeństwa i wymienialności – napisali analitycy Moody’s Investors Service w czwartkowej nocie.

Rola dolara w światowej gospodarce Źródło: Reuters Graphics
Rola dolara w światowej gospodarce Źródło: Reuters Graphics

Firma ratingowa wyjaśniła, że wzrost znaczenia dolara amerykańskiego miał miejsca przez ostatnie dziesięciolecia i ma swój początek we wprowadzonym w 1944 r. systemie Bretton Wood. Czytaj więcej 

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>
Poprzedni artykułInflacja PCE wypadła powyżej prognoz. Jak zareagował kurs dolara?
Następny artykułByki wracają na WIG20. Nasdaq z nowym paliwem dla hossy?
Absolwent studiów ekonomicznych na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Inwestor indywidualny specjalizujący się głownie w polskim rynku akcji. Zwolennik długoterminowych inwestycji opartych na analizie fundamentalnej. Członek Koła Naukowego Ekonomistów UMCS, współtwórca Podcastu Akademickiego. Prelegent ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji naukowych związanych z ekonomią i giełdą. Jego zainteresowania naukowe związane są z inwestycjami alternatywnymi, budowaniem zabezpieczenia emerytalnego oraz zarządzanie ryzykiem