Sprzedaż detaliczna w USA rośnie o 7,5%. EBC nie zmienia stóp procentowych Pomimo problemów w gospodarce rynek pracy wciąż trzyma się bardzo dobrze. Pensje nadal rosną i gonią zachód a zatrudnienie nie otrzymało wcale tak silnego ciosu, jak sądzono.

EBC nie zmienia stóp

Zgodnie z oczekiwaniami Europejski Bank Centralny nie podjął wczoraj decyzji o zmianie stóp procentowych. Podano również horyzont utrzymywania stóp procentowych na tym poziomie. Są to perspektywy inflacji sięgającej 2%. Takie podejście jest istotną zmianę względem polityki poprzedniego prezesa EBC. Dotychczas nawet ponad 2% inflacja nie powodowała wzrostu stóp procentowych. Strefa euro była bowiem jednym z tych organizmów gospodarczych, które nie zdążyły zacząć podnosić stóp procentowych po ostatnim kryzysie.


waultomat_logo_post Korzystna wymiana walut 24/7. Około 115 tys. transakcji miesięcznie. Odbierz swój rabat 50%.


Sprzedaż detaliczna w USA przyspiesza

Wczorajsze dane z USA pokazują szybszy od oczekiwań wzrost sprzedaży detalicznej. Rośnie ona o 7,5% w czerwcu względem maja, podczas gdy oczekiwania wynosiły 5%. Optymizm jednak szybko został ostudzony przez dane z rynku pracy. Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych spadły o znacznie mniejszą wartość, niż dotychczas sądzono. Zaraz po tych danych dolar tracił względem euro. Do końca dnia jednak odrobił stratę.

Rynek pracy w Polsce

Poznaliśmy dane GUS na temat zmian wynagrodzeń i zatrudnienia w Polsce. W czerwcu udało się utrzymać roczne tempo wzrostu wynagrodzeń na poziomie 3,6%. Tym samym średnia pensja wynosi 5286 złotych. Licząc oczywiście osoby zatrudnione w przedsiębiorstwach zatrudniających ponad 9 osób. Zatrudnienie w ciągu roku spadło o 3,3%, ale warto spojrzeć na to w ten sposób, że mamy tutaj efekt po pierwsze kryzysu, po drugie bardzo niskiego bezrobocia.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych brak ważnych odczytów.

Autor poleca również: 

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here