Naga MarketsKUrs euro sprzedaż detalicznaO godzinie 11:00 poznaliśmy najnowsze, grudniowe dane dotyczące zmiany w poziomie sprzedaży detalicznej w strefie euro. Raport Eurostatu okazał się być znacząco gorszy od prognoz rynkowych i poprzednich publikacji. Wynika z niego bowiem, że w grudniu 2019 r., w porównaniu z listopadem 2019 r., sezonowo skorygowany wolumen handlu detalicznego spadł aż o 1,6% w strefie euro (EA19) i o 1,3% w całej Unii Europejskiej (UE28). Warto zwrócić uwagę, że jest to największy miesięczny spadek w dotychczasowej historii tego raportu.


W stosunku do stycznia 2018 roku odnotowano natomiast wzrost sprzedaży detalicznej o 1,2% w strefie euro i o 1,9% w UE28. Warto jednak przypomnieć, że sprzedaż detaliczna rosła przed miesiącem w ujęciu miesięcznym o 0,8% a w ujęciu rocznym aż o 2,3%. Okazuje się więc, że obecne odczyty wskazujące na jej spadek w ujęciu miesięcznym i niewielki wzrost w skali roku są znacząco gorsze od tych, raportowanych przed miesiącem.

Eurostat wskazuje także, że średni handel detaliczny w 2019 r. w porównaniu z 2018 r. wzrósł o 2,2% w strefie euro i o 2,4% w całej Unii Europejskiej (UE28).

Sprzedaż detaliczna w UE

Spośród państw członkowskich, dla których dostępne są dane, największy miesięczny spadek całkowitego wolumenu handlu detalicznego odnotowano w Niemczech (-3,3%), Słowenii (-2,8%) i Finlandii (-2,3%). Największy wzrost odnotowano w Irlandii (+2,7%), na Malcie (+1,3%) i w Rumunii (+0,8%).

Spośród państw członkowskich, dla których dostępne są dane, największy roczny wzrost całkowitego wolumenu handlu detalicznego odnotowano w Rumunii (+8,5%), na Węgrzech (+6,1%) i Malcie (+5,6%). Największe spadki odnotowano natomiast w Słowenii (-6,6%), na Słowacji (-2,5%) i w Finlandii (-1,6%).

Czy wiesz, że:
Retail sales (sprzedaż detaliczna) – jest to zagregowana miara sprzedaży towarów detalicznych w danym okresie czasu, zwykle oparta na próbkach danych, które następnie odnosi się do całego kraju. Sprzedaż detaliczna dotyczy sprzedaży zarówno bezpośrednio w tradycyjnych sklepach, sprzedaż wysyłkową oraz inne formy sprzedażowe. Całość dóbr rozbijana jest również na grupy według podstawowych kategorii – żywność, napoje, ubrania, samochody. Wyniki są często prezentowane z uwzględnieniem lub pominięciem sprzedaży samochodów. Ich wysoka cena dodaje bowiem sporo zmienności do danych. Dowiedz się więcej na temat sprzedaży detalicznej.

Kurs euro pozostaje niewzruszony

Spoglądając na notowania pary walutowej EURUSD zauważymy, że mimo, iż na kilkadziesiąt minut przed publikacją raportu Eurostatu kurs euro zauważalnie pikował, to już po samej publikacji utrzymywał się na względnie stabilnym poziomie.

Weź udział w darmowym webinarze:
Wprowadzenie do analizy technicznej

Kurs euro
EURUSD M15

logo Naga MarketsNaga Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułSzukamy, analizujemy, gramy” sentyment 05.02.2020 EUR/USD i USD/JPY
Następny artykułKurs euro spada do poziomu 4,26 zł. EURPLN z okazją do kupna?
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here