Naga MarketsRzut okiem na złotego to cykl analiz, który na łamach portalu Comparic.pl można śledzić dwa razy w tygodniu. Jego założeniem jest przedstawienie aktualnej sytuacji rynkowej na parach walutowych z PLN.


Punktualnie o godzinie 10:00 Główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikował najnowszy raport dotyczący wyników sprzedaży detalicznej. Wynika z niego, że w czerwcu 2019 r. sprzedaż detaliczna w cenach stałych wzrosła o 1,6%, co w ujęciu rocznym przyczyniło się do wzrostu jedynie o 3,7% (wobec wzrostu o 8,2% w czerwcu 2018 r.).

Sprzedaż detaliczna towarów (ceny stałe) – analogiczny okres roku poprzedniego=100
Sprzedaż detaliczna towarów (ceny stałe) – analogiczny okres roku poprzedniego=100

Sprzedaż detaliczna towarów według rodzajów działalności przedsiębiorstwa

W czerwcu 2019 r. wzrost sprzedaży detalicznej w cenach stałych w skali roku odnotowano w większości grup, jednak w trzech grupach zanotowano spadek sprzedaży.

Wśród grup o znaczącym udziale w sprzedaży detalicznej „ogółem” większy niż przeciętny wzrost w czerwcu 2019 r. w porównaniu z analogicznym okresem 2018 r. (w cenach stałych) zaobserwowano w przedsiębiorstwach prowadzących pozostałą sprzedaż detaliczną w niewyspecjalizowanych sklepach (o 9,3% wobec wzrostu o 9,6% przed rokiem) oraz w jednostkach handlujących pojazdami samochodowymi, motocyklami i częściami (o 5,1% wobec wzrostu o 9,8% przed rokiem).

Spośród grup o niższym udziale w sprzedaży detalicznej „ogółem” najwyższy wzrost wykazały podmioty zaklasyfikowane do grupy „tekstylia, odzież, obuwie” (o 12,9%). Spadek sprzedaży odnotowano w grupach: „pozostałe” (o 3,9%), „żywność, napoje i wyroby tytoniowe” (o 1,5%) oraz „prasa, książki, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach” (o 0,7%). 

Sprzedaż detaliczna towarów w czerwcu 2019 r. według rodzajów działalności przedsię-biorstwa (ceny stałe) – analogiczny okres roku poprzedniego=100
Sprzedaż detaliczna towarów w czerwcu 2019 r. według rodzajów działalności przedsiębiorstwa (ceny stałe) – analogiczny okres roku poprzedniego=100

Sprzedaż detaliczna wyrównana sezonowo 

Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym sprzedaż detaliczna w cenach stałych w czerwcu 2019 r. była o 1,9% wyższa w porównaniu z majem br. 

Sprzedaż detaliczna – dane wyrównane sezonowo i niewyrównane (ceny stałe) –prze-ciętna miesięczna 2015=100
Sprzedaż detaliczna – dane wyrównane sezonowo i niewyrównane (ceny stałe) –przeciętna miesięczna 2015=100

Kurs euro pod presją podaży, PLN coraz silniejszy

Spoglądając na notowania pary walutowej EURPLN warto zwrócić uwagę, że w wyniku ostatnich wzrostów rynek dotarł do technicznego poziomu oporu w wysokości 4,2750 zł i mierzenia 50% korekty Fibonacciego z wcześniejszych spadków, gdzie już 10 lipca br. pojawiła się reakcja podażowa. Od tego czasu obserwujemy osłabienie kursu euro i jeżeli tylko tendencja ta będzie kontynuowana, w najbliższym czasie cena wspólnej waluty mogłaby osunąć się nawet w rejon poprzednich dołków tj. 4,2380 zł.

Kalendarz makroekonomiczny i inwestowanie podczas publikacji danych
zapisz się na bezpłatny webinar

Kurs pary walutowej EURPLN
EURPLN Daily

Naga Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułKurs dolara (USDPLN) kosztuje prawie 3,79 zł w piątek. Sprawdź kurs Forex [AKTUALIZACJA]
Następny artykułKurs funta (GBPPLN) na ważnym oporze poniżej 4,74 zł [AKTUALIZACJA]
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here