Naga MarketsRzut okiem na złotego to cykl analiz, który na łamach portalu Comparic.pl można śledzić dwa razy w tygodniu. Jego założeniem jest przedstawienie aktualnej sytuacji rynkowej na parach walutowych z PLN.


Punktualnie o godzinie 10:00 Główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikował najnowszy raport dotyczący wyników sprzedaży detalicznej. Wynika z niego, że w maju 2019 r. sprzedaż detaliczna w cenach stałych spadła o 3,5%, co w ujęciu rocznym przyczyniło się do wzrostu jedynie o 5,6% (wobec wzrostu o 6,1% w maju 2018 r.)

Sprzedaż detaliczna towarów (ceny stałe) – analogiczny okres roku poprzedniego=100
Sprzedaż detaliczna towarów (ceny stałe) – analogiczny okres roku poprzedniego=100 | Źródło: GUS

Sprzedaż detaliczna towarów według rodzajów działalności przedsiębiorstwa

W maju 2019 r. wzrost sprzedaży detalicznej w cenach stałych w skali roku odnoto-wano w większości grup.

Wśród grup o znaczącym udziale w sprzedaży detalicznej „ogółem” większy niż przeciętny wzrost w maju 2019 r. w porównaniu z analogicznym okresem 2018 r. (w cenach stałych) zaobserwowano w jednostkach handlujących pojazdami samochodowymi, motocyklami i częściami (o 16,6% wobec wzrostu o 3,3% przed rokiem) oraz w przedsiębiorstwach prowadzących pozostałą sprzedaż detaliczną w niewyspecjalizowanych sklepach (o 9,1% wobec wzrostu o 7,8% przed rokiem).

Spośród grup o niższym udziale w sprzedaży detalicznej „ogółem” wysoki wzrost wykazały podmioty zaklasyfikowane do grup: „meble, rtv, agd” (o 16,6%); „farmaceutyki, kosmetyki, sprzęt ortopedyczny” (o 14,8%). Niewielki spadek sprzedaży odnotowano w grupowaniu „tekstylia, odzież, obuwie” (o 0,1%). W okresie styczeń-maj 2019 r. wzrost sprzedaży detalicznej r/r wyniósł 6,5% (wobec wzrostu o 6,7% w 2018 r.)

Sprzedaż detaliczna towarów w maju 2019 r. według rodzajów działalności przedsiębior-stwa (ceny stałe) – analogiczny okres roku poprzedniego=100
Sprzedaż detaliczna towarów w maju 2019 r. według rodzajów działalności przedsiębiorstwa (ceny stałe) – analogiczny okres roku poprzedniego=100 | Źródło: GUS

Sprzedaż detaliczna wyrównana sezonowo

Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym sprzedaż detaliczna w cenach stałych w maju 2019 r. była o 1,8% niższa w porównaniu z kwietniem br. 

Sprzedaż detaliczna – dane wyrównane sezonowo i niewyrównane (ceny stałe) –prze-ciętna miesięczna 2015=100
Sprzedaż detaliczna – dane wyrównane sezonowo i niewyrównane (ceny stałe) – przeciętna miesięczna 2015=100 | Źródło: GUS

Złoty najsilniejszy od początku lutego 2019 r.

Spoglądając na notowania pary walutowej USDPLN zauważymy, że w wyniku ostatniej deprecjacji dolara amerykańskiego rynek pokonał już linię tendencji wzrostowej i wiele wskazuje na to, że jeżeli tylko tendencja ta będzie kontynuowana, w najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się ponownego przetestowania okolic poziomu 3,7190 zł.

Do handlu na parach walutowych z PLN proponuję sprawdzić ofertę brokera NagaMarkets

Kurs pary walutowej USDPLN
USDPLN Daily

Naga Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykułWIG20 zaczyna tydzień od wzrostów. Tauron w gronie liderów, Play traci najsilniej
Następny artykułKNF ostrzega: Uważaj na oszustów podających się za CySEC
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here