Naga MarketsRzut okiem na złotego to cykl analiz, który na łamach portalu Comparic.pl można śledzić dwa razy w tygodniu. Jego założeniem jest przedstawienie aktualnej sytuacji rynkowej na parach walutowych z PLN.


Po godzinie 10:00 Główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikował najnowszy raport dotyczący wyników sprzedaży detalicznej. Wynika z niego, że w kwietniu 2019 r. sprzedaż detaliczna w cenach stałych była aż o 11,9% wyższa niż przed rokiem (wobec wzrostu o 4,0% w kwietniu 2018 r.). Warto zwrócić uwagę, że jest to największy wzrost od lutego 2012 roku. W porównaniu z marcem 2019 r. miał miejsce wzrost sprzedaży detalicznej natomiast o 3,5%. Wysokie tempo wzrostu związane było m.in. z przesunięciem terminu świąt (tzw. efekt kalendarza).

Sprzedaż detaliczna towarów (ceny stałe) – analogiczny okres roku poprzedniego=100
Sprzedaż detaliczna towarów (ceny stałe) – analogiczny okres roku poprzedniego=100 | Źródło: GUS

Sprzedaż detaliczna towarów według rodzajów działalności przedsiębiorstwa

Wśród grup o znaczącym udziale w sprzedaży detalicznej „ogółem” większy niż przeciętny wzrost w kwietniu 2019 r. w porównaniu z analogicznym okresem 2018 r. (w cenach stałych) zaobserwowano w przedsiębiorstwach prowadzących pozostałą sprzedaż detaliczną w niewyspecjalizowanych sklepach (o 20,7% wobec spadku o 1,9% przed rokiem), podmiotach sprzedających żywność, napoje i wyroby tytoniowe (o 18,2% wobec spadku o 10,4% przed rokiem) oraz w jednostkach handlujących pojazdami samochodowymi, motocyklami i częściami (o 13,3% wobec wzrostu o 11,7% przed rokiem).

Spośród grup o niższym udziale w sprzedaży detalicznej „ogółem” największy wzrost wykazały podmioty zaklasyfikowane do grupy „meble, rtv, agd” (o 19,5%).

Sprzedaż detaliczna towarów w kwietniu 2019 r. według rodzajów działalności przedsiębiorstwa (ceny stałe) – analogiczny okres roku poprzedniego=100
Sprzedaż detaliczna towarów w kwietniu 2019 r. według rodzajów działalności przedsiębiorstwa (ceny stałe) – analogiczny okres roku poprzedniego=100 | Źródło: GUS

Sprzedaż detaliczna wyrównana sezonowo

Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym sprzedaż detaliczna w cenach stałych w kwietniu 2019 r. była o 2,6% wyższa w porównaniu z marcem br.

Sprzedaż detaliczna – dane wyrównane sezonowo i niewyrównane (ceny stałe) –przeciętna miesięczna 2015=100
Sprzedaż detaliczna – dane wyrównane sezonowo i niewyrównane (ceny stałe) –przeciętna miesięczna 2015=100 | Źródło: GUS

Złoty najtańszy od maja 2017 roku

Pomimo niezwykle dobrych danych z naszej, rodzimej gospodarki, kurs polskiego złotego wciąż osłabia się wobec dolara amerykańskiego. W chwili obecnej jest on najsłabszy od maja 2017 i póki co niewiele wskazuje, by tendencja ta miała nagle ulec zmianie.

3 sposoby wykorzystania średnich kroczących w tradingu – zapisz się na webinar

Kurs złotego najniżej od 2017 roku
USDPLN Daily

Naga Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułInflacja i wszystko co musisz o niej wiedzieć
Następny artykułPKP Cargo z zyskiem netto 53,1 mln zł za I kw. 2019 r. – wykres spada
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here