Naga MarketsSprzedaż detaliczna w Polsce mniejsza o 1,3 proc. w stosunku do roku poprzedniego - podaje GUSSprzedaż detaliczna w czerwcu była niższa niż przed rokiem o 1,3 proc., jednak w porównaniu do maja wzrosła 8,4 proc. Wciąż widać ostrożność w wydawaniu pieniędzy, typową dla okresu niepewności i pogorszenia koniunktury.

Polacy wracają do sklepów, ale nie przesadzają z zakupami

Według najnowszych danych GUS, w czerwcu, licząc w cenach stałych, Polacy wydali na zakupy o 1,3 proc. mniej niż przed rokiem. To wynik znacznie lepszy niż się spodziewano, bowiem analitycy liczyli się ze spadkiem o 3,2 proc., zaś Ministerstwo Rozwoju spodziewało się spadku o około 5 proc. W porównaniu do maja obecnego roku sprzedaż detaliczna zwiększyła się o 8,4 proc. W całym pierwszym półroczu była niższa niż rok wcześniej o 5,2 proc.

Te artykuły również Cię zainteresują
Największy, sięgający 10,9 proc. spadek zanotowano w sprzedaży paliw. Widać więc, że epidemia koronawirusa wciąż wyraźnie ogranicza chęć podróżowania. O 6,4 proc. mniejsza niż przed rokiem była sprzedaż samochodów, motocykli i części do pojazdów. O 8,6 proc. zmniejszyła się sprzedaż leków i kosmetyków, a o 5 proc. mniej wydaliśmy na żywność, napoje i wyroby tytoniowe. Bardzo mocno, bo aż o 16,1 proc. zwiększyła się sprzedaż mebli i sprzętu gospodarstwa domowego. Z badań GUS wynika także, że w czerwcu wyraźnie, o 7,5 proc. w porównaniu do maja, zmniejszyła się wartość zakupów dokonywanych przez internet, a najmocniejszy był spadek w kategorii odzież i obuwie, ale w pozostałych także udział w sprzedaży internetowej także znacznie się obniżył, jak można się domyślać, na korzyść sklepów stacjonarnych, które odwiedzane były chętniej niż w okresie największych obaw przed zarażeniem.

Stopniowy powrót do zakupów to dobra informacja z punktu widzenia perspektyw koniunktury gospodarczej, ale nie należy się spodziewać, że konsumpcja gospodarstw domowych będzie tak mocno wspierać wzrost gospodarczy, jak miało to miejsce w poprzednich latach. Wiele zależeć będzie od sytuacji na rynku pracy oraz dynamiki średniego wynagrodzenia i inflacji. Wzrost płac na razie wyraźnie wyhamował, za to inflacja pozostaje wciąż na bardzo wysokim poziomie. Wzrost wydatków może być również ograniczony ze względu na utrzymującą się niepewność co do przyszłej sytuacji finansowej gospodarstw domowych, choć w badaniach ankietowych widać pewną poprawę nastrojów konsumentów.

Autor poleca również: Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here