Naga Marketsklocki z literami składającymi się w słowo GDP ustawione na mapie świataJednym z najważniejszych wydarzeń piątkowej sesji bez wątpienia była zaplanowana na godzinę 14:30 publikacja finalnego wyniku dynamiki Produktu Krajowego Brutto (PKB) w Stanach Zjednoczonych. Wskaźnik ten obrazuje wartość rynkową wszystkich wytworzonych dóbr i usług w gospodarce przez określony czas. W tym konkretnym przypadku mówmy o raporcie za trzeci kwartał br.


Publikacja zmiany w poziomie PKB zwykle wiąże się z sporymi emocjami. Jest on bowiem jednym z najlepszych wskaźników opisujących bieżącą kondycję gospodarki. Wysoki wzrost gospodarczy (wzrost wskaźnika PKB) jest wynikiem wysokiej konsumpcji podmiotów gospodarczych (również gospodarstw domowych) co z kolei przekłada się na wysokie zyski krajowych przedsiębiorstw. Te z kolei mogą przeznaczyć część zysków na dalszą konsumpcję, lub zainwestować pozyskane środki. Inwestycje napędzają rynki finansowe – obserwujemy wówczas wzrost cen akcji oraz spadek rentowności obligacji.

Amerykańska gospodarka przyspiesza w drugiej połowie roku

Z raportu Bureau of Economic Analysis (Biuro Analiz Ekonomicznych USA) wynika, iż zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami, realny Produkt Krajowy Brutto wzrósł w trzecim kwartale 2019 roku o 2,1%. Warto w tym miejscu przypomnieć, że w drugim kwartale br. wzrost gospodarczy w USA uplasował się na poziomie 2,0%.

PKB w USA

Wzrost realnego PKB w trzecim kwartale odzwierciedlał dodatni wkład PCE, wydatków rządu federalnego, inwestycji mieszkaniowych, eksportu oraz wydatków administracji państwowej i samorządowej, który został częściowo skompensowany ujemnymi wkładami z inwestycji w nieruchomości niemieszkalne i inwestycje w nieruchomości prywatne.

Sprzedaż detaliczna w Kanadzie spada najszybciej od grudnia 2015 r.

Równocześnie poznaliśmy także wyniki sprzedaży detalicznej w Kanadzie. Jak wynika z raportu Statistics Canada, pomimo optymistycznych prognoz zakładających wzrost o 0,5%, wartość retail sales spadła w październiku br. aż o 1,2% do 50,9 mld dolarów, co okazało najgorszym wynikiem od grudnia 2015 roku.

Spadek ten wynikał głównie z niższej sprzedaży w salonach sprzedaży pojazdów silnikowych i części zamiennych oraz w salonach sprzedaży materiałów budowlanych i wyposażenia ogrodów.

Niższą sprzedaż odnotowano w 8 z 11 podsektorów, co stanowi 81% handlu detalicznego.

Statistics Canada pogrąża dolara kanadyjskiego

Biorąc pod uwagę nie najgorsze dane z USA oraz fatalne dane z Kanady, nikogo dziwić nie powinien fakt, iż to właśnie na notowaniach pary walutowej USDCAD obserwowaliśmy największą zmienność wywołaną powyższymi raportami.

Analizując jednak sytuację na notowaniach wszystkich głównych par walutowych dostrzeżemy, że kurs dolara amerykańskiego pozostał na stosunkowo stabilnym poziomie po publikacji danych dot. dynamiki PKB w USA. Okazuje się zatem, że dynamiczne wzrosty, które pojawiły się na wykresie USDCAD są spowodowane przede wszystkim osłabieniem dolara kanadyjskiego.

Weź udział w darmowym webinarze:
Kalendarz makroekonomiczny i inwestowanie podczas danych

Kurs pary walutowej USDCAD
USDCAD M5

logo Naga MarketsNaga Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykułMajątek rodziny miliarderów stopniał o 820 mln USD… w ciągu zaledwie kilku dni
Następny artykułKryptowaluty, bitcoin, blockchain: przewidywania na rok 2020
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here