Naga MarketsZgodnie z najnowszymi danymi Eurostatu, dynamika sprzedaży detalicznej w strefie euro spowolniła w kwietniu do 0,1% (prognoza 0,2%) m/m. W ujęciu rocznym natomiast ten sam wskaźnik notował przyspieszenie do 2,5% (prognoza 2,3%) r/r. Jak na dane reaguje europejska waluta?

Sprzedaż detaliczna w strefie euro i Unii Europejskiej. Źródło: Eurostat

Na spowolnienie dynamiki retail trade na terenie Starego Kontynentu wpływ miał przede wszystkim mniejszy wolumen w zakresie produktów niespożywczych – szczególnie tekstyliów, ubrań oraz obuwia. Mniejszym zainteresowaniem konsumentów cieszyły się również paliwa do pojazdów spalinowych.

Jeżeli chodzi o udział Polski w łącznych wynikach sprzedaży detalicznej w EU28, to kwietniowe wyniki plasowały się na poziomie 0,7%, pokrywając z rezultatami marcowymi. Do tej pory najsilniejsza dynamika zakupowa została odnotowana w styczniu i wyniosła +4,1% m/m.

Notowania EUR wydają się być raczej niewzruszone przedpołudniową publikacją, realizując co najwyżej marginalne osunięcia. Na wykresie dziennym EUR/GBP odbija od linii trendu i we wtorek kontynuuje deprecjację. Pierwszym punktem zaczepienia może być strefa 0.8700-0.8670:

EUR/GBP D1


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here