Naga MarketsZgodnie z opublikowanymi o godz. 11:00 najnowszymi danymi Eurostatu, dynamika sprzedaży detalicznej w strefie euro przyspieszyła we wrześniu o 0,7% (prognoza 0,6%, poprzednio -0,1% zrewidowane z -0,5) m/m. W ujęciu rocznym wskaźnik również notował przyspieszenie o 3,7% (prognoza 2,7%, poprzednio 2,3% – zrewidowane z 1,2%) r/r. Jak na dane reaguje europejska waluta?

Sprzedaż detaliczna w strefie euro i Unii Europejskiej. Źródło: Eurostat

Zgodnie z szacunkami Eurostatu, we wrześniu 2017 r. w porównaniu z sierpniem br. skorywogana sezonowo dynamika sprzedaży detalicznej wzrosła o 0,7% w strefie euro (EA19) i o 0,3% w całej Unii Europejskiej (UE28). W porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego, dynamika sprzedaży detalicznej wzrosła o 3,7% w strefie euro i o 3,5% w UE28.W ujęciu miesiąc do miesiąca jest to największy wzrost od grudnia ub.r. kiedy to dynamika sprzedaży detalicznej plasowała się na poziomie 1,4%. W ujęciu rok do roku jest to natomiast największy wzrost od września 2005 roku kiedy to dynamika sprzedaży detalicznej plasowała się na poziomie 4,4%.

Wśród państw członkowskich, największy wzrost dynamiki sprzedaży detalicznej (m/m) odnotowano w Irlandii (+1,4%), Danii i Luksemburgu (+1,3%) oraz we Francji (+1,2%). Największe spowolnienie odnotowano natomiast w Wielkiej Brytanii (-2,2%), Chorwacji (-1,9%) oraz na Litwie (-1,0%).

Jeżeli chodzi o udział Polski w łącznych wynikach sprzedaży detalicznej w EU28, to wrześniowe wyniki plasowały się na poziomie 0,8% m/m oraz 6,5% r/r.

Czy wiesz, że:
Retail sales (sprzedaż detaliczna) – jest to zagregowana miara sprzedaży towarów detalicznych w danym okresie czasu, zwykle oparta na próbkach danych, które następnie odnosi się do całego kraju. Sprzedaż detaliczna dotyczy sprzedaży zarówno bezpośrednio w tradycyjnych sklepach, sprzedaż wysyłkową oraz inne formy sprzedażowe. Całość dóbr rozbijana jest również na grupy według podstawowych kategorii – żywność, napoje, ubrania, samochody. Wyniki są często prezentowane z uwzględnieniem lub pominięciem sprzedaży samochodów. Ich wysoka cena dodaje bowiem sporo zmienności do danych. Dowiedz się więcej na temat sprzedaży detalicznej.

Spoglądając na notowania eurodolara zauważymy, że pomimo dobrych danych obserwujemy dynamiczną deprecjację europejskiej waluty. Jeszcze przed publikacją kurs pokonał techniczne wsparcie 1.1580 będące dolnym ograniczeniem konsolidacji i wydawać by się mogło, że w najbliższym czasie spadki będą kontynuowane.

EURUSD H1Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułPrzemysław Kwiecień prelegentem czwartkowego XTB Trading Club
Następny artykułGBPUSD znajduje wsparcie w okolicach 1.3030
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here