Naga MarketsZgodnie z opublikowanymi o godz. 11:00 najnowszymi danymi Eurostatu, dynamika sprzedaży detalicznej w strefie euro przyspieszyła w czerwcu o 0,5% (prognoza 0,1%, poprzednio 0,4%) m/m. W ujęciu rocznym wskaźnik również notował przyspieszenie o 3,1% (prognoza 2,6%, poprzednio 2,6% – zrewidowane do 2,4%) r/r. Jak na dane reaguje europejska waluta?

Sprzedaż detaliczna w strefie euro i Unii Europejskiej. Źródło: Eurostat

Zgodnie z szacunkami Eurostatu, w czerwcu 2017 r. w porównaniu z majem br. skorywogana sezonowo dynamika sprzedaży detalicznej wzrosła o 0,5% w strefie euro (EA19) i o 0,4% w całej Unii Europejskiej (UE28). W porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego, dynamika sprzedaży detalicznej wzrosła o 3,1% w obu strefach.

Wśród państw członkowskich, największy wzrost dynamiki sprzedaży detalicznej (m/m) odnotowano w Chorwacji (+5,8%), w Portugalii (+2,4%) oraz na Słowenii (+1,7%). Największe spowolnienie odnotowano natomiast na Litwie (-1,7%), na Łotwie (-0,8%) oraz w Bułgarii (-0,5%).

Jeżeli chodzi o udział Polski w łącznych wynikach sprzedaży detalicznej w EU28, to czerwcowe wyniki plasowały się na poziomie 0,3% m/m oraz 4,6% r/r. Do tej pory najsilniejsza dynamika zakupowa została odnotowana w styczniu i wyniosła +4,1% m/m.

Czy wiesz, że:
Retail sales (sprzedaż detaliczna) – jest to zagregowana miara sprzedaży towarów detalicznych w danym okresie czasu, zwykle oparta na próbkach danych, które następnie odnosi się do całego kraju. Sprzedaż detaliczna dotyczy sprzedaży zarówno bezpośrednio w tradycyjnych sklepach, sprzedaż wysyłkową oraz inne formy sprzedażowe. Całość dóbr rozbijana jest również na grupy według podstawowych kategorii – żywność, napoje, ubrania, samochody. Wyniki są często prezentowane z uwzględnieniem lub pominięciem sprzedaży samochodów. Ich wysoka cena dodaje bowiem sporo zmienności do danych. Dowiedz się więcej na temat sprzedaży detalicznej.

Spoglądając na notowania EURUSD zauważymy, nieznaczna aprecjację europejskiej waluty choć biorąc pod uwagę, że wzrosty wyniosły zaledwie 4 pipsy śmiało można stwierdzić, że publikacja nie miała większego wpływu na notowania EUR.

EURUSD M5


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułGBP na 11-miesięcznych szczytach po wynikach PMI brytyjskiego
Następny artykułRaport walutowy Noble Markets – 3 sierpnia 2017
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here