Naga MarketsW 2019 roku giełdowe powiedzenie “sell in may…” ponownie się sprawdza

Kolejny czwartek za nami, a wraz z nim miał miejsce odcinek Artystów Rynku. Spotkanie, które miało miejsce w studiu Comparic24.TV odbyło się w nienaruszonym jak dotąd składzie w postaci Jacka Brzeskiego z Polsat News w roli prowadzącego, oraz duetu z CMC Markets – Macieja Leściorza oraz Łukasza Wardyna.


S&P 500 i indeksy amerykańskie z problemami

Jak słusznie zauważa prowadzący, amerykańskie indeksy giełdowe nie radzą sobie zbyt dobrze w maju, a negatywne nastroje przekładają się również na rynki wschodzące, w tym Polskę.

Jak na razie idealnie sprawdza się porzekadło „sell in may and go away”, co w luźnym przekładzie na polski oznacza: „sprzedaj akcje i jedź na wakacje”. S&P 500 od rozrysowania nowych szczytów na początku miesiąca osuwa się już o ponad 4,5%, podobnie jak Dow Jones Industrial Average (DJIA) oraz Nasdaq 100. Rodzimy WIG20 wielomiesięczne maksima testował wcześniej bo w połowie kwietnia, jednak od tego czasu traci już niemal 10% i testuje najniższe poziomy od grudnia ubiegłego roku.


Certyfikaty ING Turbo to notowane na GPW strukturyzowane produkty inwestycyjne, dzięki którym możesz korzystać ze wzrostów lub spadków cen akcji, indeksów, surowców, obligacji oraz kursów walut. Sprawdź materiały edukacyjne i dowiedz się jak inwestować w ING Turbo

Po efekcie stycznia przyszedł czas na sprzedażowy maj?

Maciej Leściorz w rozmowie z Jackiem Brzeskim porusza temat nie tylko zjawiska „sell in may” ale również „efektu stycznia”, która w przeciągu trzech ostatnich lat powodował wzrosty na światowych giełdach, tym amerykańskim indeksie S&P 500.

Zjawisko jest spowodowane tym, że pod koniec roku duże instytucje zamykają pozycje, aby zoptymalizować strategię podatkową. Nowy rok to również okazja do przemodelowania strategii, nowe zakupy akcji oraz papierów wartościowych co automatycznie przekłada się na hossę. Zazwyczaj chodzi jednak nie o cały miesiąc, a o kilka pierwszych dni stycznia.

Więcej na temat sytuacji na amerykańskiej giełdzie, wojnie handlowe, notowaniach surowców oraz debiucie Ubera, w najnowszej odsłonie Artystów Rynków:

Comparic24.TV to telewizja internetowa prowadzona przez redaktorów portalu Comparic.pl Z warszawskiego studia nadajemy codziennie, przygotowując inwestorów detalicznych do kolejnej sesji już od 08:00. Dołącz do naszej społeczności już teraz i śledź transmisje na żywo między innymi na Facebooku! Subskrybuj również kanał YouTube, aby zapoznać się z najciekawszymi materiałami!tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here