Naga MarketsSpread

Spread jest to różnica pomiędzy kursem kupna (ceną Bid) a kursem sprzedaży (ceną Ask) danego instrumentu finansowego. Istnienie spreadów jest standardem na wszystkich rynkach finansowych i stanowią one koszt transakcyjny / prowizję brokera.

Rodzaje spreadów

Większość brokerów oferujących swoje usługi w Internecie działa w modelu Market Maker, co oznacza, iż są oni animatorami rynku, tworzą go i zależy im na zapewnieniu jak największej płynności. Brokerzy Market Maker wyróżniają się tym, że często oferują  zarówno zmienne jak i stałe spready (widełki cenowe):

Spread zmienny

Jest to opcja prawdopodobnie najczęściej wybierana przez klientów. Widełki cenowe wahają się w zależności od warunków rynkowych. W czasach wysokiej płynności np. kiedy nakładają się na siebie (overlap) sesje europejska i amerykańska, spread na EURUSD jest znacznie niższy niż w trakcie sesji azjatyckiej. Z kolei widełki są szersze w okresach niższej płynności, to jest po zamknięciu centrów finansowych w Nowym Jorku i przed otwarciem rynków azjatyckich. Spread potrafi się także znacznie rozszerzyć przed / w trakcie ważnych wydarzeń rynkowych.

Spread stały

Widełki utrzymywane są na tym samym poziomie, niezależnie od warunków rynkowych. Na ogół stały spread jest szerszy od zmiennego z uwagi na to, że broker musi zmagać się z ryzykiem utrzymywania go przez cały dzień, nawet na rynkach o wysokiej zmienności i małej płynności, gdzie nawet spready międzybankowe są najczęściej poszerzane.

Wybór pomiędzy spreadem zmiennym lub stałym zależy przede wszystkim od stylu spekulacji. Gracze krótkoterminowi wybierają zazwyczaj widełki zmienne z uwagi na ich wąski zakres podczas okresów największej płynności rynku. Dodatkowo uważa się, że oddają one prawdziwy charakter rynku. Z kolei traderzy opierający swoje decyzje na danych fundamentalnych mogą rozważyć spread stały, który w okresach poprzedzających ważne wydarzenia makroekonomiczne zabezpieczy ich przed rezultatami poszerzenia spreadu.

Obliczanie spreadu

Spread możemy obliczyć samodzielnie. Wystarczy, że będziemy dysponowali aktualnym kursem kupna (cena Bid) oraz sprzedaży (cena Ask).

Obliczmy spread na przykładzie pary walutowej EURUSD:

  • Cena Bid = 1.1764
  • Cena Ask = 1.1766

Spread = Cena Ask — Cena Bid

Spread = 1.1766 — 1.1764 = 0.0002 —> co daje nam 2 pipsy lub 20 punktów / pipsów cząstkowych

Jeśli zatem broker nie pobiera dodatkowych opłat np. prowizji, całkowity koszt transakcji wyniósłby w omawianym przypadku 2 pipsy. Z kolei wartość tych dwóch pipsów wyrażana w walucie kwotowanej (tu akurat w USD) zależy od wolumenu transakcji (liczby lotów).

Spread na platformie transakcyjnej

W codziennym handlu nie ma potrzeby obliczania spreadu, platformy do zawierania transakcji obliczają i prezentują jego wartość automatycznie. Poniżej znajduje się zrzut ekranu z platformy MetaTrader 4, a konkretnie z okna ‘Rynek’, gdzie pokazany jest instrument, cena Bid, cena Ask oraz spread oznaczony znakiem wykrzyknika (!) i wyrażany w punktach / pipsach cząstkowych.

Dodatkowo przebieg linii kursu Bid i Ask, a więc widełki cenowe (spread) śledzić można na wykresie tickowym:

Jak spread może wpłynąć na postrzeganie wyniku transakcji?

Bywa, że traderzy, szczególnie Ci początkujący, w ogóle nie biorą pod uwagę spreadu, kiedy zawierają transakcję. Jest to zgubne w przypadku zawierania pozycji krótkich (na spadek). Kiedy bowiem sprzedajemy, to zawsze po cenie Bid. Z kolei zamknięcie takiej pozycji wiąże się z dokonaniem transakcji odwrotnej i odbywa się po cenie Ask.


Już teraz skorzystaj z serii darmowych materiałów edukacyjnych i dołącz do Strefy eLearn portalu Comparic.pl!

Zdarza się, że spoglądając na wykres po aktywacji zlecenia stop loss wydaje się, że cena wcale do niego nie dotarła. Początkujący trader zadaje sobie wtedy pytanie: Co się stało? Zostałem oszukany? Możliwe, natomiast bardziej prawdopodobnym wyjaśnieniem jest to, że wykresy tworzone są za pomocą kursu Bid, natomiast zamknięcie pozycji krótkiej następuje po cenie Ask, której nie widać… I nagle wszystko okazuje się jasne, transakcja została zamknięta prawidłowo, należało tylko uwzględnić spread.

Linia Ask

Co, prawda jeśli chodzi o historyczny wygląd wykresów niewiele to zmieni, natomiast jeśli chcemy mieć wizualny pogląd na aktualną szerokość widełek cenowych, warto włączyć sobie linię Ask na wykresie. W MetaTraderze opcja ta dostępna jest we Właściwościach wykresu (F8):

                                              Kolejna lekcja: Price Action                                            tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here