Naga Marketsccf forex comparic trend trader inwestor bank earnings zyskiJako trader jesteś w biznesie polegającym na podejmowaniu decyzji; każdego dnia musisz podejmować decyzję co handlować, kiedy kupić / sprzedać, jak zarządzać zleceniami, kiedy wyjść z transakcji i jak reagować na zmieniające się warunki rynkowe.

Jeśli chcesz odnieść sukces jako trader, musisz podejmować prawidłowe decyzje. Oczywiście, dużo łatwiej powiedzieć niż zrobić, jednakże jest jeden element przy podejmowaniu decyzji, który się wyróżnia i ma duży wpływ na Twoje codzienne działania, choć zazwyczaj nawet nie zdaje sobie z tego sprawy.

Te artykuły również Cię zainteresują
Zawierasz wyłącznie dobre transakcje? Prawda o poślubianiu pozycji

Jestem pewny, że chcesz wchodzić wyłącznie w ‘dobre’ pozycje i unikać podejmowania złych decyzji. Jest jednak jedno psychologiczne przekłamanie, które zaciemnia nasze umysły i tworzy efekt, który przedsiębiorcy określają jako “małżeństwo z pozycją”.

Istnieje pewien eksperyment, który przeprowadzony został na osobach, które profesjonalnie obstawiają wyścigi konne. Zostali oni poproszeni o oszacowanie prawdopodobieństwa wystąpienia pewnych wyników wyścigów konnych zanim cokolwiek obstawili. Następnie musieli faktycznie postawić zakład na niektóre wyścigi. Kiedy już to zrobili, ponownie zapytano ich jak oceniają możliwy wynik wyścigu.

Wnioski były bardzo oczywiste; po obstawieniu wyścigów, profesjonaliści byli bardziej pewni i przekonani co do tego, że ich decyzja była słuszna, choć tak naprawdę nic się nie zmieniło.

Co stało się, że opinia profesjonalistów wzmocniła się po tym jak zaangażowali w zakład swoje pieniądze?

Zyskiwania pewności – jak oszukujemy się każdego dnia

To psychologiczne zjawisko w działaniu nazywa się “dysonansem poznawczym”. Jako ludzie, lubimy harmonię i porządek. w naszym życiu; jeśli coś nie idzie zgodnie z planem, naprawiamy to i szukamy rozwiązań, które pozwolą doprowadzić wszystko do porządku. Investopedia definiuje dysonans poznawczy jako “nieprzyjemną emocję wynikającą z wiary w dwie sprzeczne rzeczy w tym samym czasie.”

Obstawiający wyścigi konne stawiają swoje pieniądze na określony wynik i żeby osiągnąć stan harmonii, ich umysły wierzą, że podjęta decyzja słuszna. Wytworzyłoby się sporo stresy jeśli zaczęliby wątpić w swoje decyzje, a zwykle robimy wszystko, by uniknąć wątpliwości i stresu.

Sprawdź ofertę brokera XM, gdzie otrzymasz na start 30 USD, a Twoje saldo będzie zabezpieczone przed ujemnym depozytem.

W tradingu sprawy mają się zupełnie tak samo. Kupujemy określony instrument, ponieważ wierzymy, że cena wzrośnie. Jeśli jednak cena zaczyna spadać i nasz pozycja porusza się przeciwko nam, szukamy informacji, które potwierdzą naszą pierwotną koncepcje. Próbujemy stworzyć stan harmonii poprzez wytworzenie silnego poczucia pewności. Im bardziej cena porusza się przeciw nam, tym więcej pewności potrzebujemy, by uniknąć dysonansu poznawczego, co z kolei prowadzi do efektu “poślubienia transakcji”; nie możemy uciąć naszej straty, ponieważ potwierdziłoby to, że byliśmy w błędzie.

Przykład dysonansu poznawczego w tradingu

Poniższy zrzut ekranu wskazuje na hipotetyczną sytuację, gdzie wchodzimy w pozycje długą na chwilę przed tym jak cena zaczyna nurkować. By pozostać w transakcji i uzasadnić zajmowaną pozycję, trader szuka wszystkich możliwych potwierdzeń swojego założenia jakie tylko udaje mu się znaleźć. Zazwyczaj, traderzy zaczynają szukać potwierdzenia na zewnątrz, niezależnie od ich faktycznego systemu, czy stylu spekulacji; technicy szukają potwierdzenia swojej koncepcji w fundamentach i newsach, a traderzy fundamentalni nagle rozpoczynają analizowanie wskaźników technicznych.

tesla-married

Objaśnienie do powyższego wykresu cen akcji Tesla Motors od góry: Wejście w pozycje długą. | Cena wzrośnie. Właśnie buduje się kluczowy czynnik. | Odejdziemy od ropy; solary i baterie to przyszłość. | Pojawiła się dywergencja na wskaźniku MACD. Musi wzrosnąć. | Cena jest na poprzednim wsparciu. Odbicie jest bardzo prawdopodobne. | Widziałem jak inni ludzie na Twitterze mówili, że mają longi. Oni muszą coś wiedzieć.

Im bardziej pozycja działa przeciwko Tobie, tym więcej masz do stracenia zamykając pozycję i realizując stratę. Traderzy źle rozumieją niezrealizowane straty i często traktują je jakby nie były prawdziwe. Dlatego też, jeśli musisz to tnij swoje straty tak szybko jak to tylko możliwe. W tradingu bycie w błędzie to nic wielkiego i zdarza się często, natomiast trwanie w błędzie jest już kardynalnym grzechem.

Łatwiej jest powiedzieć “nie” na początku niż na końcu. – Leonardo da Vinci

Pozostałe tłumaczenia z portalu Tradeciety.com znajdziesz pod tagiem Tradeciety


logo Tradeciety tcArtykuł powstał dzięki współpracy Comparic.pl z Tradeciety.com, portalem tworzonym przez dwóch traderów – Rolfa i Moritza, którzy dzielą się swoją wiedzą na temat tradingu w artykułach, podcastach oraz nagraniach wideo. Oryginalny tekst znajdziesz na Tradeciety.com.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here