Naga Marketswieżowce bankoweEksperci z dużych banków inwestycyjnych UBS, Wells Fargo oraz Danske Banku komentują bieżącą sytuację w USA i strefie euro. W ich ocenie spowolnienie gospodarcze w Stanach Zjednoczonych hamuje FED przed kontynuacją podwyżek stóp procentowych. Z kolei zwiększają się obawy o wystąpienie recesji w strefie euro, co może przyczynić się do spadków najpopularniejszej pary walutowej EUR/USD.


Zobacz również: FED: Taktyka „pożyjemy, zobaczymy” najlepszym rozwiązaniem dla polityki pieniężnej

UBS: Spowolnienie gospodarcze w USA ciąży na FEDzie

Zespół analityczny Union Bank of Switzerland sugeruje, że spowolnienie w amerykańskiej gospodarce, odzwierciedlające zakłócenia w sektorze wytwórczym spowodowane zakłóceniami w handlu z Chinami, w najbliższym czasie powstrzyma FED od kolejnych podwyżek stóp procentowych.

Eksperci uważają, że częściowe zamknięcie rządu zaostrzyło sytuację gospodarczą. Rząd federalny USA był zamknięty od 22 grudnia 2018 r. do 25 stycznia 2019 r. Ekonomiści spodziewają się także ostrzejszego spowolnienia gospodarki w 2020 r. do 1,7% niż prognozuje Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC) do 1,9%.

Sytuacja ekonomiczna w USA sprawi, że stopy procentowe zostaną utrzymane na tym samym poziomie zarówno w tym jak i przyszłym roku. To powiedziawszy, widzimy miejsce dla obniżki stóp procentowych – którą obecnie wycenia rynek, jednak na ten moment to bardzo mało prawdopodobny scenariusz – napisano w raporcie.

Wells Fargo: Obawy przed recesją docierają do strefy euro?

strefa euroZespół badawczy Wells Fargo wskazuje, że w gospodarce strefy euro obawy o recesję powróciły w piątek, po serii rozczarowujących danych PMI z bloku.

Nie jesteśmy przekonani czy gospodarka strefy euro zmierza już w kierunku recesji, ale w tym momencie trudno być szczególnie podekscytowanym perspektywami gospodarczymi regionu lub perspektywami euro, szczególnie przy słabym odczycie danych makroekonomicznych i widmie hard Brexitu – wskazano w raporcie.

W krótkim okresie kurs EUR/USD powinien spadać – Danske Bank

Aila Mihr, analityk z Danske Bank sugeruje, że umowa handlowa na linii USA-Chiny tylko odłoży konflikt w czasie. W jego ocenie duże firmy obecnie skupiają się na tym, dokąd zmierza globalny i europejski cykl koniunkturalny.

Kurs EUR/USD był wspierany w ostatnich tygodniach przez różnicę prognozowanych stóp procentowych na korzyść dolara, ale pod koniec ubiegłego tygodnia nastroje wyraźnie się zmieniły z powodu gołębiego FEDu – uważa Aila Mihr.

W ocenie analityka obawy przed recesją wyraźnie powróciły w wyniku inwersji krzywej rentowności obligacji. Odwrócenie krzywej to jeden z najczarniejszych terminów w światowej ekonomii. Doprowadziło to do silnej przeceny na amerykańskim rynku akcji. Tylko w piątek Dow Jones stracił 460 pkt, a S&P 500 spadł najsilniej od stycznia.​ Rynki wyceniają wzrost prawdopodobieństwa głębszego, globalnego spowolnienia.

Zakres, w jakim może to negatywnie wpłynąć na euro jest naszym zdaniem wymierny: FED jest już wyceniany na cięcia stóp, podczas gdy EBC jest jednym z niewielu banków centralnych, który jest skutecznie otwarty na dalsze luzowanie wraz z możliwością ponownego uruchomienia QE. Nadal widzimy ryzyko spadków na EUR/USD w krótkim terminie, a przemówienia członków FEDu i EBC w tym tygodniu mogą okazać się kluczowe w tym kontekście – dodano.

Zobacz również: Kurs euro do dolara (EUR/USD) utrzymuje się powyżej 1,1300

Spowolnienie w USA i strefie euro, dalszy kurs EUR/USD – prognozy dużych bankówtokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here