Naga MarketsUERośnie napięcie w strefie euro w związku ze zbliżającym się końcem Brexitu. Premier May ma 24 godziny, aby obronić umowę z UE, której wynegocjowanie zajęło prawie dwa lata, ale zadanie to wygląda na mało prawdopodobnie. W dzisiejszej analizie eksperci z dużego banku inwestycyjnego Nordea Markets zauważają, iż gospodarki strefy euro powinny słabnąć w pierwszej połowie 2019 r., a sprawa Brexitu w ich ocenie nie zostanie wyjaśniona w najbliższym czasie.


Zobacz również: Powracają obawy o wzrost w Chinach. Kredyt uratuje gospodarkę? – oceniają duże banki

Nordea Markets: Spowolnienie w strefie euro

Analitycy z Nordea Markets sądzą, że gospodarka strefy euro będzie potrzebować czasu na jakiekolwiek ożywienie i spodziewają się, że pierwsza połowa roku będzie charakteryzować się słabym rozwojem. Uważają, że gospodarka strefy euro spowolni do poziomu 1% w 2019 r. po serii negatywnych wydarzeń w 2018 r., które spowodowały wzrost poniżej 2% w 2018 r.

– Ostrożnie szukamy odbicia wzrostu gospodarczego w strefie euro w drugiej połowie roku. Sądzimy, że potencjał bazowy gospodarki jest silniejszy niż sugerują ostatnie dane dotyczące wzrostu, w związku z czym powinno nastąpić odreagowanie, gdy spadnie presja negatywnych informacji – napisano w raporcie.

Eksperci uważają, że konflikt handlowy między USA i Chinami okaże się długotrwały, ale spodziewają się ocieplenia relacji na linii USA-UE, co powinno zmniejszyć rynkową niepewność. W ich ocenie nastąpiła już wyraźna deeskalacja konfliktu (jeśli chodzi o stanowisko rządu włoskiego i reszty UE) podczas, gdy problemy niemieckiego sektora motoryzacyjnego i francuskie protesty żółtych koszulek prawdopodobnie znikną na początku roku.

Rekomendacje dużych banków publikujemy przy wsparciu brokera STO. Zostań klientem STO i otrzymuj tygodniowe Big Bank Report

– Jeśli chodzi o Brexit, nie ma realnej możliwości, aby wszystkie problemy zostały rozwiązane w najbliższym czasie, ale największa niepewność powinna pojawić się w trakcie pierwszej połowy roku dopóki inwestorzy nie będą znać więcej informacji nt. warunków wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Do tego czekają nas wybory do Parlamentu Europejskiego zaplanowane na maj, które również zwiększą niepewność polityczną w okresie głosowania – dodano.

Analitycy zauważają również, że partie populistyczne zdominowały wybory parlamentarne we Włoszech i ku zaskoczeniu wszystkich utworzyły wspólnie rząd, zwiększając zmienność na włoskim rynku obligacji skarbowych do tej samej wielkości, co w niektórych krajach podczas kryzysu zadłużeniowego.

kontenery morskie symbolizujące wojnę handlową pomiędzy USA i ChinamiEksperci z Nordea wskazują, że wojna handlowa między Stanami Zjednoczonymi i Chinami nasiliła się w okresie letnim. Pomimo, iż strefa euro była w dużej mierze obserwatorem (ukierunkowana na taryfy stali i aluminium), to jednak uzależniona od handlu gospodarka strefy euro znacznie ucierpiała z powodu słabnącej dynamiki w globalnym handlu.

 

Zobacz również: Chiny na rozdrożu w 2019 r. Silny wzrost zadłużenia uratuje gospodarkę przed recesją?

– Perspektywy twardego Brexitu zaczęły zbierać swoje żniwo w drugiej połowie 2018 roku. Stopień jego negatywnych konsekwencji zależy w dużej mierze od tego, jak trwałe okażą się problemy Wielkiej Brytanii – podsumowano w raporcie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here