Naga MarketsWojna handlowa pomiędzy USA i ChinamiEksperci z dużych banków oczekują spadku wzrostu PKB w USA i Chinach w związku z eskalującym konfliktem handlowym. Dodatkowo analitycy TD Securities zauważają, że szef Fed z Atlanty, Raphael Bostic wskazał, że nie widzi na razie potrzeby dostosowywania stopy procentowej i że szanse na podwyżkę lub obniżkę stóp procentowych są obecnie równie prawdopodobne.


Zobacz również: JPMorgan ostrzega przed eksplozją notowań dolara

Te artykuły również Cię zainteresują
Fed bacznie obserwuje inflację bazową – TDS

Jego komentarze idą w parze z wiceprzewodniczącym Richardem Claridą, który stwierdził, że gospodarka amerykańska działa na poziomie równym lub zbliżonym do oczekiwań wielu członków Fedu. Bostic sugerował, że przedstawiciele Fed prawdopodobnie utrzymają swoją politykę na razie bez zmian, w przeciwieństwie do oczekiwań rynku na co najmniej jedną podwyżkę stóp w tym roku – wskazano w raporcie.

Dodatkowo prezes Fed z St. Louis James Bullard zauważył, że jednym z warunków obniżenia stóp byłby scenariusz, w którym inflacja bazowa utrzymałaby się stale poniżej celu Fed na poziomie 2%. Inflacja bazowa wynosi obecnie 1,55% r/r, choć analitycy oczekują, że w kwietniowym raporcie przekroczy 1,6%.

USA: Wzrost zwolni do 2,3% w tym roku – BNP Paribas

Analitycy z BNP Paribas spodziewają się, że wzrost w USA spowolni w tym roku do 2,3%. Swoją prognozę oparli o następujące argumenty:

  • Rośnie niepewność związana z wojną handlową, co skutecznie zabija wzrost gospodarczy na świecie;
  • Rynek mieszkaniowy USA słabnie;
  • Inwestycje przedsiębiorstw powinny znacząco spowolnić;
  • Spadek eksportu w reakcji na wcześniejsze umocnienie dolara wobec szerokiej gamy walut.

Dodatkowo eksperci zauważyli, że inflacja bazowa pozostaje pod kontrolą i nieco się zmniejszyła, a po gołębim komunikacie ze styczniowego posiedzenia FOMC rynki wyceniają poluzowanie polityki w 2020 r.

Chiny: Spowolnienie wzrostu gospodarczego – BNP Paribas

Według analityków z BNP Paribas, wzrost gospodarczy w Chinach nadal zwalnia, a prognozy eksportowe są znacznie osłabione przez amerykańskie podwyżki taryf. W raporcie wskazano, iż Chiński Bank Ludowy łagodzi warunki płynnościowe i kredytowe, choć w ich ocenie ograniczenie ryzyka finansowego i niestabilności poprzez zaostrzenie przepisów powinno pozostać priorytetem. Polityka fiskalna stała się również ekspansywna dzięki zwiększonym wydatkom na infrastrukturę i rosnącej liczbie obniżek podatków od gospodarstw domowych i przedsiębiorstw.

Zobacz również: Reuters: Ryzyko recesji w USA rośnie wraz ze wzrostem napięć handlowych z Chinami

flaga chinyW krótkim okresie na prywatny popyt krajowy powinien wpływać efekt domina w postaci osłabienia eksportu i utrzymującego się osłabienia na rynku nieruchomości. Środki fiskalne powinny wspierać wydatki konsumentów – podsumowano w raporcie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here