Naga MarketsKurs ropy naftowej zyskuje w czwartek. Pomogło spotkanie Trumpa?W środę Donald Trump spotkał z menedżerami największych firm naftowych, które znalazły się w trudnej sytuacji, by omówić środki zaradcze. Kurs ropy naftowej naftowej zjechał bowiem do poziomów sprzed 18 lat, co odbija się na kondycji sektora naftowego. Prezydent USA próbuję także pojednać Rosję z Arabią Saudyjską, co stanowi nie lada wyzwanie.


Pierwsze bankructwo

Amerykańska dyplomacja i sam prezydent Trump zaaranżowali spotkanie na linii Rosja – Arabia Saudyjska, które ma odbyć się jutro. Oba kraje znajdują się jednak w stanie wojny cenowej na rynku ropy i wcale nie są skore do rozmów. Zwiększenie wydobycia ropy przez te kraje dołuje ceny surowca.

Działania prezydenta USA pokazują, jak duży wpływ mają wahań notowań ropy na krajowe rafinerie. Czarne złoto, które zaliczyło największy spadek ze wszystkich światowych aktywów w minionym kwartale prowadzi teraz do problemów zadłużenia firm. Pierwszą ofiarą jest amerykańska firma Whiting Petroleum Corp., która z powodu niewypłacalności złożyła wczoraj wniosek o bankructwo.

USA będą gromadzić większe zapasy

Wczoraj pojawiły się także spekulacje, jakoby Stany Zjednoczone miały wycofywać amerykańską ropę z obiegu, by ją magazynować. Najnowszy raport EIA faktycznie pokazuje zwiększenie krajowych zapasów o 13,8 mln baryłek.

Zobacz też: Dlaczego handel przeciwko trendowi zniszczy Twój rachunek

Wskazuje to na większe prawdopodobieństwo, że w najbliższych tygodniach i miesiącach wszelkie miejsce magazynowania czarnego złota będą wypełnione po brzegi, nie tylko w USA, ale także na całym świecie. Powodem jest oczywiście mniejszy popyt z uwagi na blokadę krajów, by przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Dodatkowo, sytuację nakręca wojna cenowa między Arabią Saudyjską a Rosją.

Kurs ropy naftowej odbija w czwartek

Doniesienia o działaniach Trumpa miały wpływ na notowania amerykańskiej ropy WTI, która wczoraj zyskała ponad 5%. Z kolei londyńska Brent zakończyła wczorajszą sesję na minusie (-1,23%). Dziś natomiast oba aktywa rosną do nowych maksimów w tym tygodniu.

Nadal istnieją obawy, że ropa będzie tanieć i zejdzie pod poziom 20 dolarów za baryłkę. Tariq Zahir, zarządzający funduszem w Tyche Capital Advisors LLC uważa, że to tylko kwestia czasu zanim dojdzie do cen niższych niż nawet kilkanaście dolarów. Wszystko z powodu stłamszonego popytu i Arabii Saudyjskiej zalewającej rynek ropą.

Szukasz regulowanego brokera (ASIC oraz CySEC) z niskimi spreadami? Być może oferta brokera Royal jest właśnie dla Ciebie! Spready od 0-pipsów i ponad 125 instrumentów
Ropa WTI i Brent - 2 kwietnia 2020 r.
Ropa WTI i Brent – 2 kwietnia 2020 r.


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here