Naga MarketsDziś zaczyna się dwudniowe spotkanie Rezerwy Federalnej w USA, na którym to zapadanie decyzja czy po raz pierwszy od roku 2006 zostaną podniesione stopy procentowe.

Biorąc pod uwagę znaczne spowolnienie jeśli chodzi o wzrost liczby nowych miejsc pracy w ostatnich miesiącach, jest prawie pewne, że Fed pozostawi je na niezmienionym poziomie.

Jak pamiętamy, w ubiegłym miesiącu zawieszono pomysł podwyżki z uwagi na globalne problemy gospodarcze, wahania na rynkach finansowych oraz uparcie niską inflację. Jednak już wtedy 13 z 17 decydentów Fedu oczekiwało, że do podwyżki dojdzie jeszcze w tym roku.

Te artykuły również Cię zainteresują
Inwestuj w różne rodzaje instrumentów finansowych z TMS Brokers

Dane NFP wypadły w ubiegłym miesiącu strasznie słabo mimo, że oczekiwano wzrostu zatrudnienia w sektorze pozarolniczym. Rząd oczekuje także i w III kwartale br., że wzrost gospodarczy będzie mniejszy niż 2%.

Patrząc na kontrakty terminowe Fed, wszystko wskazuje na to, że rynki oceniają prawdopodobieństwo podniesienia stóp w grudniu na 33%.

Janet Yellenźródło: wikipedia.org
Janet Yellen
źródło: wikipedia.org

Widać jednak poprawę w amerykańskiej gospodarce i jak zaznacza ekonomista z JP Morgan Chase – Michael Feroli: “amerykańskie giełdy odbiły w ostatnim czasie, a globalne wiadomości gospodarcze również są lepsze. Mimo, że chińska gospodarka zwolniła, wzrost w trzecim kwartale ma być powyżej szacunków.”

Według tego analityka, cel Janet Yellen na ten tydzień będzie taki, by ani szczególnie nie sygnalizować podwyżki stóp procentowych w grudniu, ani też nie wykluczać takiej możliwości.

Jak twierdzi, przyszłe, silne dane gospodarcze mogą otworzyć drogę do grudniowej podwyżki, a słabe dane spowodują, że ta zostanie odłożona na przyszły rok.

Do śledzenia aktualnych wydarzeń na rynkach, a w środę o 19:00 także tych związanych z wysokością stóp procentowych w USA, zapraszamy do kanału Rynki na Żywo .Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here