Naga MarketsDążenie do doskonałości może być zarówno motorem napędzającym sukces (w każdej dziedzinie) jak i pierwszym krokiem do sromotnej porażki. Analitycy Elliott Wave International nie zdradzają tajemnicy Złotego Gralla, lecz podpowiadają w jak sposób, z wykorzystaniem teorii Ralpha Elliotta można poprawić swoje wyniki inwestycyjne na rynkach finansowych.


Odpowiadając na pytanie zawarte w tytule należy mieć na uwadze fakt, że każdy trader czy analityk posiada swoją własną, ulubioną technikę tradingu. Jednak w miejscu gdzie zawodzą wszystkie pozostałe metody analizy wykresu, teoria fal pozwala na zaskakująco dokładne określenie punktów zwrotnych na wykresie. Jest to tak samo ważne jak rozpoznanie setupów o wysokim prawdopodobieństwie sukcesu od tych, których realizację warto pominąć.

Poniżej znajdziecie pięć wskazówek zaczerpniętych z teorii fal Elliotta, które pozwolą Wam na poprawę swoich wyników w tradingu.

1. Identyfikacja trendu

Teoria fal pomaga w zidentifikowaniu dominującego trendu na wykresie. Pięciofalowy ruch w górę oznacza, że rynek pozostaje w tym momemncie w trendzie wzrostowym. Zupełnie odwrtonie będzie w momencie gdy kolejne pięć fal będzie skierowane w dół – wówczaa mamy do czynienia z trendem spadkowym. Dlaczego to takie ważne? Zdecydowanie łatwiejszym i bardziej naturalnym sposobem zawierania transakcji będzie trading zgodny z dominującym trendem. Poruszanie się zgodnie z ruchem ceny, po linii najmniejszego oporu nie bez przyczyny doczekało się popularnego wśród traderów powiedzenia: trend is your friend.

2. Identyfikacja korekt

Trend musi być od czasu do czasu korygowany. A teoria fal wskazuje również miejsca prawdopodobnych początków i końców korekty. Trójfalowa struktura korekcyjna jest naturalną reakcją na poprzedzający ją impuls. Wiedząc w którym kierunku porusza się główny trend, zdecydowanie łatwiej będzie nam rozpoznać poszczególne korekty. Jest to szczególnie ważne dla traderów, którzy często wykorzystują końcową fazę korekty by dokłączyć do większego trendu.

3. Ocena fazy trendu

Elliott zaobserwował powtarzalność układów na rynku. Trendy niższego rzędu są mniejszymi wersjami układów, które obserwujemy na trendach wyższego rzędu. Ta powtarzalność oznacza, że aktywność rynku jest fraktalna. Jak zaznaczono na wykresie 2-1, fala (1) składa się z pięciofalowej struktury niższego rzędu, choć sama stanowi zaledwie część trendu wyższego rzędu. W jaki sposób wiedza dotycząca fazy trendu będzie przydatna w tradingu?

Jeżeli rynek kreuje właśnie falę piątą trendu wyższego rzędu, a na trendzie niższego rzędu pięciofalowa struktura impulsu dobiegła końca, powiększanie swoich długich pozycji nie będzie mądrym posunięciem. Zdecydowanie lepiej będzie w takim momencie zaksięgować cały zysk z dotychczas aktywnych pozycji, lub przynajmniej zabezpieczyć część zysków zleceniami stop loss.

4. Ocena zasięgu ruchu

To czego nie oferuje klasyczna analiza techniczna to określenie punktów, które z wysokim prawdopodobieństwem zakończą dany ruch na wykresie. Jest to natomiast możliwe z pomocą teorii fall Elliotta. Gdy R.N Elliott publikował swoje artykuły dotyczące Teorii Fal przekonywał, że rynek bazuje na ciągu Fibonacciego. Zarówno impulsy jak i korekty podlegają specyficznym proporcjom, które opisane zostały na wykresie 2-2. Dla przykładu, zazwyczaj zasięg fali 3 równy jest zasięgowi fali pierwszej pomnożonej przez 1,618 lub 2,618. W przypadku korekt, niezywkle często zdarza się, że fala druga znosi 61,8% fali pierwszej. Fala czwarta natomiast kotyguje zaledwie 38,2% fali trzeciej. Wyznaczenie tych poziomów daje przewagę traderowi, który może z wysokim prawdopodobieństwem zidentyfikować miejsca zwrotne na wykresie.

5. Określenie punktów zwrotnych

W którym momencie trade przestaje mieć sens? Wielu traderów używa zasad zarządzania gotówką by określić moment w którym należy opuścić rynek ponieważ analiza techniczna nie zapewnia dostatecznej odpowiedzi. Ponownie, teoria fal wypracowała kilka zasad, które wyraźnie wskazują na potrzebę odwrotu.

Zasada 1: Fala druga nie może nigdy zniesć więcej niż 100% fali pierwszej.

Zasada 2: Fala czwarta nie może naruszyć zasięgu fali 1.

Zasada 3: Z pośród wszystkich impulsów – pierwszego, trzeciego oraz piątego – fala 3 nie może być najkrótsza.

Pogwałcenie tych powyzszych zasad wskazuje jednoznacznie, że nasze dotychczasowe wyliczenia poszczególnych fal są niepoprawne. W jaki sposób ta wiedza może pomóc traderom? Jeśli podejrzewamy, że ostatni impuls był pierwszym impulsem nowego trendu, wówczas wiemy, że zniesienie większej części tego ruchu niż 100% będzie pogwałceniem pierwszej zasady. Tym samym, nasze przypuszczenia okażą się błędne.

Analiza techniczna jest w stanie dostarczyć wielu okazji inwestycyjnych, lecz to teoria fal pomaga jednocześnie wykorzystać setupy o najwyższym prawdopodobieństwie sukcesu. Dlatego, że stosując metodologię Elliotta mamy podgląd zarówno na historię, chwilę obecną jak i najbliższą przyszłość. W momencie gdy stosujący analizę techniczną traderzy wpasują swój trading w ramych teorii Elliotta, mają o wiele lepszą bazę do zrozumienia obecnej sytuacji rynkowej.

* * * * * * * *

Ten artykuł został stworzony przez Jeffreya Kennediego, starszego instruktora oraz analityka Elliott Wave International. Możesz nauczyć się zastosowania teorii fal Elliotta w swoim tradingu oglądając piętnastominutowe wideo.


Darmowe 15 minutowe wideo dotyczące Wprowadzenia w zastosowanie teorii fal Elliotta

W tym darmowym nagraniu, jeden z najpopularniejszych analityków Elliott Wave International, Jefrey Kennedy wytłumaczy Ci jak wykorzystać teorię fal Elliotta w swoim tradingu.

Obejrzyj wideo>>>

Ten artykuł został stworzony przez Elliott Wave International i został opublikowany w originalnej formie w artykule pod tytułem How Can The Elliott Wave Principle Improve My Trading?. EWI jest największą na świecie firmą prognostyczną, która przez całą dobę dostarcza najświeższe analizy i prognozy rynkowe inwestorom prywatnym i instytucjonalnym na całym świecie.

To również powinieneś wiedzieć o falach Elliotta:

Wprowadzenie w teorię fal Elliotta
Frost, Prechter “Teoria fal Elliotta” – recenzja
Sprawdź się! Potrafisz rozpoznać Fale Elliotta na tym wykresie?
Wykorzystanie fal Elliotta w praktyceConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here