CMC Markets

O godzinie 14:30 opublikowano paczkę danych w której znaleźć można było między innymi raport dotyczący zmian w poziomie sprzedaży detalicznej. Wydaje się, że to właśnie ten wskaźnik swoją wyraźną rewizją ostatniego odczytu przykuł najwięcej uwagi inwestorów. 


Sprzedaż detaliczna w Stanach Zjednoczonych wzrosła w grudniu o 0,4% w ujęciu miesięcznym. Wskaźnik spełnił prognozy ankietowanych ekonomistów, jednocześnie zwalniając swoją dynamikę, która w listopadzie wyniosła aż 0,9%.

Znacznie więcej uwagi przykuła grudniowa zmiana wartości bazowego wskaźnika sprzedaży detalicznej. Ten w grudniu również niczym nie zaskoczył i ostateczny wynik w ostatnim miesiącu minionego roku wyniósł 0,4%. Na uwagę zasługuje jednak rewizja poprzedniego odczytu. W listopadzie core retail sales wyniosło aż 1,3% m/m – informuje Census Bureau.

Inflacja również w normie

Równolegle do danych dotyczących sprzedaży w grudniu amerykańskie biuro statystyczne opublikowało wyliczenia CPI za ostatni miesiąc. Dynamika wskaźnika w ujęciu r/r wyniosła – zgodnie z prognozami – 2,1%. Pozytywnie zaskakuje bazowy indeks inflacji konsumenckiej, który w grudniu wzrósł o 0,3% (1,8%) w skali miesiąca (roku).

Reakcja rynku

Lepsze od prognozowanych dane, a szczególnie silna rewizja ostatnich odczytów sprawiają, że dolar wyraźnie zyskuje do większości walut z koszyka G10. USDJPY wybija górą formację klina zniżkującego jaką dostrzec można na wykresie:

USDJPY dzięki TradingView

EURUSD po nieudanym teście okolic 1,2150 zawraca i kieruje się w stronę strefy wsparcia w rejonie 1,2080:

EURUSD dzięki TradingView

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

STO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here