TMS


O godzinie 11:00 opublikowano sporą paczkę ze strefy euro oraz Niemiec, w skład której wchodziły raporty dot. zestrojów ekonomicznych, dynamiki Produktu Krajowego Brutto oraz produkcji przemysłowej.


Po porannej publikacji niemieckiego PKB, o godz. 11:00 poznaliśmy również dane niemieckiego instytutu Zentrum für Europäische Wirtschaftsforschung. Publikacja instytutu ZEW wskazuje na pogorszenie nastrojów ekonomicznych w Niemczech. Wprawdzie oczekiwania rynkowe (-0,8) wskazywały na niewielkie zejście pod kreskę, jednak ostatecznie nie spodziewano się odczytu na poziomie -8,2 punktów. Patrząc na dane historyczne, niższy (od obecnego) poziom nastrojów widoczny był wcześniej dopiero w listopadzie 2012.

Pomimo kiepskich nastrojów ekonomicznych, bieżące warunki gospodarcze oceniane są bardzo dobrze. W tym przypadku wartość indeksu na poziomie 87,4 okazał się znacznie lepsza od prognoz (86,2).

Nieco lepiej w strefie euro

Dane instytutu ZEW dot. strefy euro wskazują na wzrost wartości wskaźnika i to znacznie powyżej prognoz. Ankietowani ekonomiści spodziewali się wzrostu do 2,0 pkt. z 1,9 poprzednio. Ostateczny odczyt na poziomie 2,4 okazał się więc znacząco lepszy.

Równocześnie Eurostat opublikował najnowsze, szacunkowe wyliczenia zmiany w poziomie europejskiego PKB w pierwszym kwartale 2018 roku. Opublikowane dziś wyniki nie różnią się jednak od prognoz ekonomistów zakładających utrzymanie stałego poziomu dynamiki PKB.

Z raportu Eurostatu wynika, iż według wstępnych danych Produkt Krajowy Brutto (PKB) wzrósł o 0,4% w porównaniu z poprzednim kwartałem zarówno zarówno w strefie euro (EA19), jak i w UE28 w pierwszym kwartale 2018 r.

Czytaj dalej: Gross Domestic Product – słownik makro

W porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego PKB wyrównany sezonowo wzrósł natomiast w pierwszym kwartale 2018 r. o 2,5% w strefie euro i o 2,4% w UE28.

Źródło: Eurostat

Produkcja przemysłowa strefy euro w górę

Wraz z danymi dotyczącymi PKB, Eurostat opublikował również raport nt. produkcji przemysłowej. Jak wynika z dokumentu, w marcu 2018 r. w porównaniu z lutym 2018 r. produkcja przemysłowa wyrównana sezonowo wzrosła o 0,5 % w strefie euro (EA19) i o 0,4 % w UE28. W porównaniu z marcem 2017 r. produkcja przemysłowa wzrosła natomiast o 3,0 % zarówno w strefie euro, jak i w UE28 .

Źródło: Eurostat

Wśród państw członkowskich, dla których dostępne są dane, największy wzrost produkcji przemysłowej odnotowano w Estonii (+4,1 %), Portugalii (+3,7 %) i Grecji (+2,6 %), a największy spadek odnotowano w Irlandii (-7,0 %), Chorwacji (-4,3 %) i na Łotwie (-3,5 %).

Jak reagował EURUSD

Spoglądając na notowania pary walutowej EURUSD zauważymy, że kurs od pewnego czasu porusza się w trendzie horyzontalnym i powyższa publikacja nie wywołała większej zmienności na notowaniach EUR.

EURUSD M5


Noble Markets

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here