Alfa Forex

O godzinie 11:00 opublikowano sporą paczkę ze strefy euro oraz Niemiec, w skład której wchodziły raporty dot. zestrojów ekonomicznych, dynamiki Produktu Krajowego Brutto oraz produkcji przemysłowej.


Po porannej publikacji niemieckiego PKB, o godz. 11:00 poznaliśmy również dane niemieckiego instytutu Zentrum für Europäische Wirtschaftsforschung. Publikacja instytutu ZEW wskazuje na pogorszenie nastrojów ekonomicznych w Niemczech. Wprawdzie oczekiwania rynkowe (-0,8) wskazywały na niewielkie zejście pod kreskę, jednak ostatecznie nie spodziewano się odczytu na poziomie -8,2 punktów. Patrząc na dane historyczne, niższy (od obecnego) poziom nastrojów widoczny był wcześniej dopiero w listopadzie 2012.

Pomimo kiepskich nastrojów ekonomicznych, bieżące warunki gospodarcze oceniane są bardzo dobrze. W tym przypadku wartość indeksu na poziomie 87,4 okazał się znacznie lepsza od prognoz (86,2).

Nieco lepiej w strefie euro

Dane instytutu ZEW dot. strefy euro wskazują na wzrost wartości wskaźnika i to znacznie powyżej prognoz. Ankietowani ekonomiści spodziewali się wzrostu do 2,0 pkt. z 1,9 poprzednio. Ostateczny odczyt na poziomie 2,4 okazał się więc znacząco lepszy.

Równocześnie Eurostat opublikował najnowsze, szacunkowe wyliczenia zmiany w poziomie europejskiego PKB w pierwszym kwartale 2018 roku. Opublikowane dziś wyniki nie różnią się jednak od prognoz ekonomistów zakładających utrzymanie stałego poziomu dynamiki PKB.

Z raportu Eurostatu wynika, iż według wstępnych danych Produkt Krajowy Brutto (PKB) wzrósł o 0,4% w porównaniu z poprzednim kwartałem zarówno zarówno w strefie euro (EA19), jak i w UE28 w pierwszym kwartale 2018 r.

Czytaj dalej: Gross Domestic Product – słownik makro

W porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego PKB wyrównany sezonowo wzrósł natomiast w pierwszym kwartale 2018 r. o 2,5% w strefie euro i o 2,4% w UE28.

Źródło: Eurostat

Produkcja przemysłowa strefy euro w górę

Wraz z danymi dotyczącymi PKB, Eurostat opublikował również raport nt. produkcji przemysłowej. Jak wynika z dokumentu, w marcu 2018 r. w porównaniu z lutym 2018 r. produkcja przemysłowa wyrównana sezonowo wzrosła o 0,5 % w strefie euro (EA19) i o 0,4 % w UE28. W porównaniu z marcem 2017 r. produkcja przemysłowa wzrosła natomiast o 3,0 % zarówno w strefie euro, jak i w UE28 .

Źródło: Eurostat

Wśród państw członkowskich, dla których dostępne są dane, największy wzrost produkcji przemysłowej odnotowano w Estonii (+4,1 %), Portugalii (+3,7 %) i Grecji (+2,6 %), a największy spadek odnotowano w Irlandii (-7,0 %), Chorwacji (-4,3 %) i na Łotwie (-3,5 %).

Jak reagował EURUSD

Spoglądając na notowania pary walutowej EURUSD zauważymy, że kurs od pewnego czasu porusza się w trendzie horyzontalnym i powyższa publikacja nie wywołała większej zmienności na notowaniach EUR.

EURUSD M5
STO

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here