Naga Marketsrękawice uk-ueDebata w Wielkiej Brytanii na temat tego, czy odejść od zobowiązań po Brexicie z Unią Europejską w odniesieniu do Irlandii Północnej, grozi zakłóceniem i tak już słabnącego ożywienia gospodarczego na Wyspach. Gdy rząd w Londynie grozi powołaniem się na art. 16 protokołu z Irlandii Północnej, który reguluje handel w regionie, ekonomiści ostrzegają, że środki odwetowe ze strony Brukseli mogą uderzyć w eksport i inwestycje oraz zadać kolejny cios funtowi. Brytyjska waluta odbija od lokalnych minimów, a para GBP/USD oscyluje w czwartek w okolicach 1,35.

  • W dłuższej perspektywie brytyjski rynek może stanąć w obliczu perspektywy, która jest „bardziej niepewna i niestabilna”
  • Inwestorzy w funta szterlinga już w ostatnich miesiącach musieli zmagać się z szeregiem przeszkód dla tej waluty
  • Gwałtowny wzrost cen energii spowalnia wzrost i podnosi inflację, a niepewność BoE co do tego, kiedy wzrosną stopy procentowe, osłabia nastroje inwestorów
  • Więcej podobnych i ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Comparic.pl

Kurs funta (GBP) może spaść 5 procent w obliczu zamieszania dot. Brexitu

Rosnące zagrożenia dają poczucie wstrząsu, który może nadejść, jeśli Wielka Brytania zdecyduje się na zastosowanie w protokole postanowienia umożliwiającego jej zawieszenie niektórych zasad handlu uzgodnionych po wyjściu z UE. Prawdopodobnie wpłynie to również na obliczenia Banku Anglii dotyczące tego, kiedy podnieść stopy procentowe, by zaradzić gwałtownemu wzrostowi inflacji.Nasi klienci nie byli zainteresowani Brexitem aż do zeszłego tygodnia, a teraz temat wrócił do punktu wyjścia – napisał Fabrice Montagne, główny ekonomista Wielkiej Brytanii w Barclays.

Reakcja rynku na uruchomienie przez Wielką Brytanię Artykułu 16 będzie zależeć dokładnie od tego, jak postąpi rząd. Szeroko zakrojone odrzucenie, z Wielką Brytanią „rozrywającą Protokół z Irlandii Północnej”, może spowodować szybki 5-procentowy spadek funta szterlinga – powiedział agencji Bloomberg Derek Halpenny, szef badań europejskich rynków globalnych w MUFG.

W dłuższej perspektywie rynek może stanąć w obliczu perspektywy, która jest „bardziej niepewna i niestabilna”, a ten konkretny spór jest tylko jedną z wielu konfrontacji, które mogą wystąpić między UE a Wielką Brytanią, uważają analitycy z BofA.

Inwestorzy w funta szterlinga już w ostatnich miesiącach musieli zmagać się z szeregiem przeszkód dla tej waluty. Gwałtowny wzrost cen energii spowalnia wzrost i podnosi inflację, a niepewność BoE co do tego, kiedy wzrosną stopy procentowe, osłabia nastroje inwestorów.

Wojna handlowa mogłaby jedynie utrudnić kompromis. Większa niepewność przyczyniłaby się do zahamowania wzrostu, podczas gdy tarcia handlowe i słabszy funt dałyby kolejny impuls do wzrostu inflacji – podsumował Dan Hanson z Bloomberg Economics.

fpmarkets

Kurs funta (GBP) odbija od lokalnych minimów

Notowania pary walutowej GBP/USD spadły w minionym tygodniu do poziomu 1,3350, najniższego od grudnia 2020 r. Jednak obecny tydzień przyniósł ulgę dla brytyjskiej waluty, która zdołała podbić w rejon ważnego oporu 1,3520. Dopóki kurs utrzymuje się poniżej tego poziomu trend spadkowy powinien być kontynuowany i dodatkowo wspierany przez siłę dolara.

Kurs GBPUSD na interwale dziennym, tradingview
Kurs GBPUSD na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here