Naga Marketsnyse exchange giełda traderZestawiono 11 głównych sektorów, skupiających akcje wchodzące w skład Amerykańskiego indeksu S&P500. Porównano zmianę procentową poszczególnych sektorów w dniach 10 marca do 17 czerwca bieżącego roku. W badanym okresie najlepiej poradziły sobie Spółki działające w segmencie informatycznym, a także te specjalizujące się w sprzedaży dóbr pożądanych.

  • Sektor IT wzrósł od 10 marca do 17 czerwca o 17,2%.
  • W całym 2020 roku wzrost tego sektora to 11,6%.
  • Wynik nie jest tak dobry jak w 2019 r., kiedy wzrost sięgnął aż 48%.

Zobacz również: Komputronik lepiej poradził sobie z pandemią COVID-19 niż oczekiwał

Spore wzrosty w sektorze IT

Przełom pierwszego i drugiego kwartału był bardzo burzliwy na światowych rynkach. Rozwój pandemii COVID-19 doprowadził wiele firm do bankructwa, inne musiały borykać się z wieloma problemami które skutkowały często redukcją zatrudnienia. Niektóre sektory wręcz zarobiły na kryzysie, wybrane branże zyskiwały na światowym lockdownie.

W przypadku 11 głównych sektorów, wchodzących w skład indeksu S&P500, w okresie 10 marca do 11 czerwca 2020 r. najlepiej poradziła sobie branża IT, która zyskała 17,2%. To jednak zdecydowanie mniej niż w 2019 roku, kiedy Spółki przyniosły dla sektora blisko 50-cio procentowe umocnienie.

2020 rok jest bardzo słaby dla sektora energetycznego. Od początku roku indeks zrzeszający Spółki w tym segmencie zanurkował o blisko 35% wobec wzrostu 7,6% w całym poprzednim roku. Warto dodać tutaj, że wzrost ten był najniższy z grona wszystkich indeksów strukturalnych.

Zmiany cen komponentów indeksu S&P500. Źródło: opracowanie własne

Zobacz również: Analizy NewConnectPolman z nowym kontraktem, Investeko z impulsem wzrostowym 

Indeks S&P500 odrobił już większość strat z koronawirusowej paniki. Indeks jest obecnie zaledwie kilka procent poniżej poziomu z początku roku. Do rekordów historycznych osiągniętych w drugiej połowie lutego, brakuje już zaledwie ok. 10%.

Notowania indeksu S&P500 z ostatnich 12 miesięcy. Źródło: stooq.com

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here