Naga Markets



Spółki WIG20 ze stratą powyżej 4%. Złoto zwyżkuje do 1770 USD za uncjęPiątkowa sesja na krajowym rynku akcji przebiegała w minorowych nastrojach. Szeroki rynek zakończył handel z prawie 2% stratą, co wpłynęło na negatywny, tygodniowy odczyt indeksu WIG.

Druga część dnia z gorszym rezultatem na rynku

O ile w pierwszej części dnia notowania przebiegały w ruchu bocznym, o tyle po godzinie 14 i wejściu kapitału amerykańskiego, strona podażowa rynku wpłynęła na negatywne zachowanie walorów, w szczególności największych spółek, skupionych w ramach WIG-u20. Wśród nich największe straty odnotowały min. akcje Lotos-u (-4,42%) i CD-Projekt (-4,19%). Na plusie, dzień zakończyły walory dwóch emitentów z branży telekomunikacyjnej (Play, Orange Polska) oraz Dino. W przypadku Play, notowania wsparła min. informacja odnośnie potencjalnej sprzedaży infrastruktury masztowej, co powinno wesprzeć bilans oraz umożliwić potencjalnie wypłatę wyższej dywidendy lub inwestycje w sieć 5G.

Te artykuły również Cię zainteresują




W Stanach Zjednoczonych, główne indeksy straciły ponad 2%, na co wpływ miały głównie dwa czynniki. Liczba dziennych zakażeń na COVID-19 ma od pewnego czasu tendencję wzrostową, co stawia pod znakiem zapytania potencjalne, pełne otwarcie tamtejszej gospodarki. Sytuacja wygląda szczególnie negatywnie w pojedynczych stanach takich jak min. Teksas i Floryda. W piątek mocno traciły również walory amerykańskich banków po tym jak Fed opublikował wyniki stress testów, w których zakazał dużym pożyczkodawcom wypłaty w III kw. wyższej niż w II kw. dywidendy i dodatkowo powiązał jej wysokość ze średnim zyskiem z ostatnich czterech kwartałów. Po raz pierwszy w historii banki będą musiały przedłożyć regulatorowi plany wypłaty dywidendy oraz nie będą mogły co najmniej do końca III kw. br. skupować akcji własnych.

W powyższym otoczeniu zyskiwały tzw. bezpieczne przystanie takie jak min. złoto, które pod koniec dnia dotarło w okolicę 1770 USD za uncję. Spadały również rentowności 10-letnich papierów dłużnych USA, które zakończyły handel na poziomie notowanym ostatnio na przełomie maja i czerwca.

Oczekiwania co do dzisiejszej sesji

Wstępne wyniki wyborów na Prezydenta RP nie przyniosły żadnych istotnych niespodzianek, stąd wydaje się, że ta kwestia nie będzie miała wpływu na zachowanie się rynku kasowego w Warszawie. Na rynkach azjatyckich sesja przebiega w negatywnych nastrojach (Nikkei225 traci ok. 2%), co można wiązać z dyskontowaniem przez inwestorów słabego zachowania się amerykańskich indeksów w piątek. Słabo wypadają również poranne kwotowania kontraktów terminowych na europejskie indeksy bazowe, co może implikować negatywne otwarcie sesji na GPW.

Autor poleca również:



Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here