Naga MarketsSpółki WIG20 straciły najwięcej. Inflacja w Polsce wyższa niż oczekiwanoWtorkowa sesja na krajowym parkiecie przebiegła w minorowych nastrojach. Co
prawda szeroki rynek rozpoczął handel na dodatnich poziomach, jednak po południu
wyprzedaż polskich akcji przybrała na sile.

WIG20 i mWIG40 z największą stratą. W USA sesja kończy się wzrostami

Kluczowe było zachowanie spółek należących do indeksu WIG20 i mWIG40, które straciły relatywnie najwięcej spośród wszystkich indeksów. Siłą napędową spadków były spółki farmaceutyczne (WIG-Leki zanotował ponad 5% straty), gamingowe oraz odzieżowe.

Te artykuły również Cię zainteresują
Sesja na amerykańskim rynku akcji zakończyła się solidnymi wzrostami. Działo się tak pomimo kolejnej wypowiedzi szefa FED – Jerome’a Powella, który zaznaczył, przed Komisją ds. Usług Finansowych Izby Reprezentantów, iż z powodu pandemii ścieżka rozwoju gospodarczego jest wysoce niepewna.

Z danych GUS wynika, że krajowa inflacja CPI w maju przyśpieszyła do 3.3% r/r (dane wstępne), co było sporym zaskoczeniem gdyż rynek spodziewał się wzrostu do ok. 2.9%. Główną przyczyną wzrostu jest prawdopodobnie inflacja bazowa (wzrost o 4.1% w czerwcu i najwyższy wynik od 2001 r.). Wstępne dane sugerują, że inflacja bazowa pozostaje na wysokim poziomie mimo powszechnego konsensusu, że pandemia będzie miała deflacyjny wpływ na gospodarkę. Co warto podkreślić czerwiec był pierwszym miesiącem od wybuchu pandemii w którym dane o CPI nie powinny być zniekształcone przez problemy z gromadzeniem danych. Przyczyn wzrostu inflacji można teraz szukać w nagłym wzroście popytu w branżach zamkniętych z powodu pandemii (popyt odroczony) oraz w próbie przerzucenia kosztów na klienta (zaostrzony reżim sanitarny). Przykładem może być polska branża turystyczna, która korzysta z tego, że ludzie nie wyjeżdżają na zagraniczne wakacje, co powoduje wzrost cen.

Oczekiwania co do dzisiejszej sesji

Pierwsze minuty dzisiejszego handlu na rynku akcji w Europie upłyną pod znakiem odczytów indeksów PMI dla przemysłu za czerwiec. Krajowe dane zostaną opublikowane o godzinie 9:00, a dla największych gospodarek Starego Kontynentu przed 10:00. W nocy poznaliśmy odczyt wskaźnika dla Chin, który okazał się lepszy od oczekiwań (51,2 vs. 50,5 prognoz analityków), co wpłynęło na wzrosty indeksu akcji w Szanghaju. Kontrakty terminowe na bazowe rynki akcji są jednak kwotowane na ujemnych poziomach, co implikuje wg nas negatywne otwarcie handlu w Warszawie. Dla WIG-u20 kluczowe będzie utrzymanie się powyżej strefy wsparcia z okolic 1720- 1740 punktów.

Warto zobaczyć również: Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here