Znak drogowy Wall Street w Nowym JorkuPoniedziałkowa sesja na amerykańskim rynku akcji kończyła się spadkami napędzanymi głównie przez spółki z sektora technologicznego – wyprzedaż wywołały obawy odnośnie środowiska rosnących stóp procentowych oraz rozpoczętego właśnie sezonu wyników za trzeci kwartał 2018 r.

S&P500 traci, napędzany przez indeks spółek technologicznych

Indeks S&P500 znajdował się raz po zyskownej, raz po spadkowej stronie rynku, przed samym zamknięciem wyraźnie dopingując niedźwiedzie. Kurs przed ostatnim dzwonkiem zawrócił również Dow Jones, który notował wzrosty przez większą część dnia.

SP500 indeks 16.10

Indeks technologiczny SPLRCT spadał o 1,6% najmocniej odbijając się na notowaniach S&P500, po drugiej stronie barykady znalazły się natomiast przedsiębiorstwa z sektora usługowego oraz rynku nieruchomości.

SPLRCT 16.10

W ubiegłym tygodniu główne indeksy giełdowe wyprzedały się gwałtownie, co doprowadziło do ich najostrzejszych tygodniowych spadków procentowych w ciągu siedmiu miesięcy. Obawy inwestorów dotyczące wpływu taryf celnych i rosnących kosztów finansowania zewnętrznego na zyski przedsiębiorstw, nasiliły się w tym tygodniu w miarę jak rozpoczyna się sezon wyników.

Według danych agencji ratingowych, spółki z grupy S&P500 powinny odnotowywać średnio 21,6-procentowy wzrost zysku rok do roku, co oznacza spadek w stosunku do poprzednich dwóch kwartałów.

Również Departament Skarbu opublikował w poniedziałek dane wskazujące, że rząd federalny USA zamknął rok fiskalny 2018 z największym deficytem od 2012 roku, wynoszącym 779 mld dolarów, ponieważ cięcia podatkowe uderzyły w przychody, a rząd płacił więcej za obsługę rosnącego długu publicznego.

Rentowność 10-letniego benchmarku obligacji skarbowych wyniosła 3,1557 proc., utrzymując się powyżej poziomu z września, ale poniżej poziomu, który spowodował wyprzedaż w ubiegłym tygodniu. Przed godziną 10:00 kontrakty terminowe na S&P500 zyskują około 0,40%.

rentowność amerykańskich obligacji

Rentowność papierów dłużnych osuwa się z zeszłotygodniowych szczytów, ich deprecjację skutecznie blokują jednak maksima majowe, stanowiące obecnie istotną strefę wsparcia.

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here