Naga MarketsSpółki Skarbu Państwa zdecydowanie słabiej radzą sobie z pandemią niż te prywatneDrugi kwartał na giełdzie był czasem wychodzenia z kryzysu, który został zapoczątkowany na przełomie lutego i marca przez wybuch światowej pandemii COVID-19. Czas ten był sprawdzianem dla dużego grona spółek. Odpowiedział na pytanie jakie są ich możliwości przystosowania się do słabiej prosperującej gospodarki, jak szybko potrafią wdrożyć one narzędzia mające na celu adaptację i jak najlepsze poradzenie sobie w panujących warunkach.

  • Nie licząc nadzwyczajnych zysków PGNiG i PKN Orlen, państwowe spółki pokazały spore straty.
  • Tzw. “holding PiS” stracił prawie trzy miliardy złotych.
  • Wyniki były zdecydowanie gorsze od prognoz analityków.
  • Spółki prywatne poradziły sobie w analogicznym czasie zdecydowanie lepiej.

Zobacz również: Letus z umową w zakresie montażu paneli fotowoltaicznych. Kurs akcji wystrzelił!

21 spółek giełdowych kontrolowanych przez państwo zarobiło w drugim kwartale 2020 na czysto 6,3 mld zł

Powyższy nagłówek czyta się bardzo przyjemnie, nie oddaje on jednak sedna sprawy. Zysk 21 spółek kontrolowanych przez holding PiS jest zasługą dwóch czynników. Jest on efektem zwrotu nadpłaty Gazpromu dla PGNiG i zabiegu księgowego PKN Orlen na akcjach Energi.

Opisywana nadpłata przez Gazprom na rzecz PGNiG, to nic innego jak korzystna decyzja sądu arbitrażowego w Sztokholmie, na mocy której polska spółka dostała w drugim kwartale 1,5 mld dol. od Gazpromu za zawyżanie cen w poprzednich kilku latach i tylko dzięki temu zanotowała rekordowy zysk netto w historii 5,1 mld zł. Pod względem wyceny rynkowej PGNiG to obecnie najważniejsza spółka w portfelu Skarbu Państwa o wartości 29 mld zł. Państwo ma w niej prawie 72% udziału.

W przypadku PKN Orlen również mamy do czynienia z nieznacznym zakrzywianiem rzeczywistości w wynikach. Paliwowy gigant przypisał sobie księgowy zysk na kupionych m.in. od Skarbu Państwa akcjach Energi. Orlen na 80% akcji wydał 2,77 mld zł, natomiast w księgach pojawił się zapis, że są warte o 3,7 mld zł. więcej, niż zapłacił.

Gdyby nie miały miejsca te zdarzenia jednorazowe, o zysku moglibyśmy już tylko pomarzyć. W samym drugim kwartale, owe 21 omawianych spółek wygenerowałoby stratę na poziomie 2,8 mld zł. co stanowi wynik gorszy o 8,3 mld zł. niż rok wcześniej. Najsłabiej w całym kwartale poradziły sobie spółki z branży energetycznej.

Zobacz również: Milenialsi będą redystrybuować bogactwo ze starszych pokoleń w nowej “erze nieporządku”

Prywatne spółki poradziły sobie zdecydowanie lepiej

Na tle spółek państwowych, te prywatne wyglądały dużo lepiej. Z producentem gier PlayWay na czele. 30 zbadanych przez Business Insidera największych niepaństwowych spółek giełdowych (spółki o największej kapitalizacji bez udziału Skarbu Państwa), zarobiło na czysto łącznie ponad 2 mld zł. To wynik o 1,2 mld zł. gorszy rok do roku.

Największym pozytywnym zaskoczeniem była skala zysków trzeciego największego po CD Projekt producenta gier, czyli grupy PlayWay. Wynik netto na poziomie 128 mln zł., był 104 mln zł. wyższy od prognoz. Należy jednak pamiętać, że taki stan rzeczy miał miejsce nie tyle dzięki sprzedaży gier, co w efekcie korzystnej sprzedaży części akcji debiutującej na giełdzie spółki zależnej Games Operators.

Dużo lepsze od prognoz wyniki osiągnął też bank BNP Paribas BP czy spółka windykacyjna Kruk. Bankowi lepiej od prognoz udało się ściąć koszty działania (o 20% w ujęciu rok do roku). Redukcji kosztów działania zawdzięcza też lepsze od oczekiwań wyniki spółka Kruk. Tu pozytywnie wpłynęła też mniejsza niż przed rokiem aktualizacja nabytych portfeli długów.

Zdecydowana większość spółek prywatnych jednak pogorszyła wyniki osiągane w trakcie wychodzenia z pandemii koronawirusa. Blisko 600-milionowa strata CCC, czyli wynik o 625 mln zł. gorszy rok do roku oraz zaledwie 305 mln zł. zysku Santander BP, czyli o połowę mniej rok do roku.

Listy spółek poddanych analizie

Spółki państwowe:

Alior Bank, Bank Pekao, BOŚ Bank, Enea, Energa, GPW, Grupa Azoty, Grupa Azoty Zakłady Azotowe Puławy, JSW, KGHM Polska Miedź, Lotos, LW Bogdanka, PGE, PGNiG, PHN, PKN Orlen, PKO BP, PKP Cargo, Police, PZU, Tauron Polska Energia

30 spółek niepaństwowych o największej kapitalizacji na 30 września 2020:

Asseco Poland, Asseco South Eastern Europe, Benefit Systems, BNP Paribas Polska, Budimex, CCC, CD Projekt, Cyfrowy Polsat, Dino Polska, Dom Development, Eurocash, GTC, Bank Handlowy, ING BSK, Inter Cars, Grupa Kęty, Kruk, Livechat Software, LPP, mBank, Mercator Medical, Bank Millennium, Neuca, Orange Polska, Polenergia, PlayWay, Santander Bank Polska, Ten Square Games, Wirtualna Polska Holding, Grupa Żywiec

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here