Naga Marketsblog_pn_4718296_7194904_tr_luksemburgJak podaje agencja prasowa Reuters, ponad 300 globalnych przedsiębiorstw takich jak PepsiCo, AIG oraz Deutsche Bank, miało podpisać w Luksemburgu tajne umowy, które znaczenie redukują ich zobowiązania podatkowe.


Z dokumentów, które wyciekły jasno wynika, że największe światowe spółki przekierowują setki miliardów dolarów do Luksemburga, co pozwala oszczędzić im kolejne miliardy USD na opodatkowaniu. Dochodzenie prowadzone jest przez dziennikarzy śledczych, którzy do powyższych wniosków doszli na podstawie analizy 28 tysięcy stron poufnych dokumentów.

Wspomniane dokumeny zawierają setki prywatnych interpretacji podatkowych, w których przedstawiciele luksemburskich władz oferują korporacjom możliwość poszukiwania jak najbardziej preferencyjnych warunków opodatkowania.

Lokalni urzędnicy oraz oficjele oczywiście zaprzeczyli, że brali udział w jakichkolwiek poufnych rozmowach oraz układach związanych z manipulacjami podatkowymi. Pepsi, AIG oraz Deutsche Bank jak na razie nie skomentowały natomiast całej sprawy.

„Luksemburski system podatkowy należy do jednych z najbardziej konkurencyjnych na świecie – nie ma w nim nic nieetycznego lub nieuczciwego” – komentuje Nicolas Mackel, prezes Luxembourg for Finance.

Warto jednocześnie zauważyć, że europejscy regulatorzy już od jakiegoś czasu prowadzą dochodzenie w sprawie porozumień podatkowych pomiędzy Amazonem i Luksemburgiem. Śledczy uważają, że Amazon mógł dzięki temu znacznie zaniżyć swoje rzeczywiste przychody i zyskać zdecydowaną przewagę na amerykańskim rynku sprzedaży detalicznej online.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here