Naga MarketsSpółki pracujące nad lekiem na COVID-19 pod lupą KNFRzecznik KNF Jacek Barszczewski, poinformował, iż Komisja Nadzoru Finansowego na bieżąco monitoruje aktywność spółek, które pracują w ostatnim czasie nad lekiem na koronawirusa. KNF zwraca uwagę, aby inwestorzy zwracali szczególną uwagę i nie podejmowali pochopnych decyzji zakupowych jeśli chodzi o spółki których działalność jest w jakimkolwiek stopniu związana z pandemią COVID-19.

  • KNF monitoruje spółki, których akcje zyskały niewątpliwie dzięki pandemii koronawirusa.
  • Komisja przestrzega inwestorów przed pochopną inwestycją kapitału.
  • Walory Biomedu-Lublin, o którym mowa w komunikacie tanieją w czwartek o kilkanaście procent, a kurs spadł do poziomu 18 zł.

Zobacz również: Milenialsi będą redystrybuować bogactwo ze starszych pokoleń w nowej “erze nieporządku”

KNF monitoruje aktywność “spółek covidowych”

Jacek Barszczewski w oświadczeniu wydanym w czwartek poinformował inwestorów o ryzyku związanym z inwestycją w spółki, których akcje zaczęły dynamicznie zyskiwać po wybuchu pandemii COVID-19. Powiedział:

“Urząd Komisji Nadzoru Finansowego w połowie marca br., tuż po wybuchu pandemii koronawirusa, zwracał uwagę w swoich komunikatach i ostrzeżeniach, aby inwestorzy nie podejmowali pochopnych decyzji inwestycyjnych związanych z zakupem akcji lub obligacji spółek produkujących sprzęt medyczny, ochronny bądź gdy aktywność tych spółek ma być w jakikolwiek inny sposób związana z pandemią koronawirusa”.

Na koniec dodał wzmiankę o monitorowaniu wybranych podmiotów:

“Priorytetem nadzoru w okresie pandemii koronawirusa są nie tylko kierowane do inwestorów ostrzeżenia, ale w szczególności kwestia prawidłowości polityki informacyjnej spółek, zwłaszcza tych, których działalność biznesowa związana jest z pandemią. UKNF na bieżąco monitoruje aktywność m.in. spółki Biomed SA w zakresie jej planów dotyczących produkcji leku na Covid-19 pod kątem prawidłowości wypełniania obowiązków informacyjnych. Urząd jest w kontakcie ze spółką i podejmuje stosowne czynności wyjaśniające dotyczące jej komunikowania się z inwestorami”.

Zobacz również: Duzi inwestorzy obserwują poczynania giełdowe tych mniejszych, w celu optymalizacji swojej strategii

Możliwe ostrzeżenia dla spółek, które naruszają obowiązki informacyjne

Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała też, iż w przypadku stwierdzenia naruszenia obowiązków informacyjnych urząd ma m.in. możliwość wydawania spółkom zaleceń mających na celu zaprzestanie naruszania obowiązków informacyjnych i z tego uprawnienia często korzysta. Na ten moment, od momentu wybuchu pandemii jeszcze nie skorzystała z tej opcji.

Monitorowane są także transakcje rynkowe na walorach “spółek covidowych”. Odpowiednie komórki analityczne KNF weryfikują także na bieżąco zachowanie uczestników obrotu ze szczególnym uwzględnieniem przebiegu notowań spółek publicznych, w odniesieniu do których mogły wystąpić nieprawidłowości polegające na manipulacji kursem lub wykorzystaniem informacji poufnych.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here