Naga MarketsSpółki GPW straciły 50% w I kw. 2020 r., uważa M. Stalmach (Skarbiec TFI)Na bazie kondycji 100 najbardziej płynnych spółek z polskiej GPW można oczekiwać, że spadek zysków w pierwszym kwartale wyniesie 50% w ujęciu rocznym, twierdzi Michał Stalmach, zarządzający funduszami Skarbiec TFI. Jednocześnie zakłada duży dysonans pomiędzy spadkami największych spółek, notowanych w ramach WIG20 (gdzie deprecjacja może przekroczyć 60%) oraz spółek mniejszych (gdzie powinna wynieść około 30%).

  • Na poziomie zysków agregowanych spadek wyników na GPW może w pierwszym kwartale w ujęciu rocznym oscylować w przedziale 50%
  • Najwięcej będą traciły spółki z WIG20, mniejsze podmioty powinny prezentować ogólnie mniejszą stratę
  • Spółki gamingowe oraz z sektora IT pozycjonowane na pracę zdalną powinny natomiast pozytywnie zaskakiwać i prezentować nawet dwucyfrowy rozwój w porównaniu do początku 2019 r.

WIG20 z najsilniejszym ciosem, małe i średnie spółki ze skromniejszą (jednak nadal dużą) stratą

Zdaniem Stelmacha, który był rozmówcą Michała Stanka z QValue na antenie Comparic24.tv, najsilniej skutki obecnego lockdownu i koronawirusa odczuwają banki, detaliści oraz spółki zależne od rynku ropy. Jednocześnie pozytywne aspekty dostrzega w zakresie spółek średnich i małych o największej płynności, gdzie spadki mogą zostać ograniczone, a w przypadku niektórych podmiotów wyniki mają szansę pozytywnie zaskoczyć.

Bardzo mocno cierpi oczywiście sektor bankowy, spółki petrochemiczne w związku z nadmiernymi zapasami ropy, czy też duże spółki duże detaliczne, w przypadku których w normalnych latach pierwszy kwartał zazwyczaj przynosi straty, a w obecnych warunkach mogą one być dwukrotnie większe. Na poziomie zysków agregowanych zakładam, że spadek wyników podmiotów na GPW może wynieść około 60% w pierwszych trzech miesiącach 2020 r. – komentował podczas połączenia internetowego z Comparic24.tv zarządzający funduszami Skarbiec TFI, Michał Stalmach.

Inwestowanie (z) głową” to program, w którym poruszane są tematy różnych klas aktywów, funduszy inwestycyjnych i ich możliwości, podejścia do inwestowania, strategii inwestycyjnych oraz kwestie związane z przewagą funduszy nad czystym inwestowaniem.

Comparic24.TV to telewizja internetowa prowadzona przez redaktorów portalu Comparic.pl Z warszawskiego studia nadajemy codziennie, przygotowując inwestorów detalicznych do kolejnej sesji już od 08:00. Dołącz do naszej społeczności już teraz i śledź transmisje na żywo między innymi na Facebooku! Subskrybuj również kanał YouTube, aby zapoznać się z najciekawszymi materiałami!

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here