Naga MarketsSpółki górnicze rosną najmocniej. Dane niemieckiej gospodarki pozytywnie zaskakująWtorek był bardzo udanym dniem dla inwestorów obecnych na rynkach akcji. Solidne, ponad 1% wzrosty indeksów w państwach należących do rynków rozwiniętych nie ominęły również krajowego parkietu. WIG zyskał 1,08%, a motorem napędowym pozytywnych zmian były największe spółki skupione w ramach indeksu WIG20, który zanotował dzienną zmianę na poziomie +1,49%.

JSW, KGHM oraz Lotos przodują we wzrostach

Mocno rosły walory spółek górniczych i paliwowych – JSW (+7,41%), KGHM (+4,96%), Lotos (+3,62%). Gorzej radziły sobie średnie i najmniejsze podmioty skupione w ramach indeksów mWIG40 i sWIG80. Ten pierwszy stracił w dniu wczorajszym 0,11%. Wtorek na Wall Street zakończył się solidnymi wzrostami. Indeks spółek przemysłowych – Dow Jones Industrial po raz pierwszy w historii przekroczył poziom 30 tys. pkt. Również S&P 500 ustanowił nowy rekord, kończąc handel w strefie 3635 punktów. Na fali mocnych wzrostów kwotowań ropy naftowej (gatunek WTI + 4,3%) najmocniej zyskiwały min. spółki energetyczne – Chevron +5,04%, Exxon +6,66%.

Te artykuły również Cię zainteresują
W Europie poznaliśmy wczoraj dane z niemieckiej gospodarki. W III kwartale PKB wzrósł o 8,5% kw/kww rezultacie zmniejszając recesję z oczekiwanych 4,1% na 3,9% r/r. Kolejne dane dotyczyły wskaźnika Ifo, który osiągnął 90,7 pkt i był niemal równy oczekiwaniom. Te drugie dane nie wzbudziły już takiego entuzjazmu na rynku. Niemniej jednak sprzyjały korekcie poniedziałkowego umocnienia się dolara względem euro. W rezultacie kurs EUR/USD wzrósł ponownie do poziomu 1,19, wymazując całkowicie poniedziałkowy spadek.

Nadzieje związane z wprowadzeniem do obrotów szczepionek na Covid-19, transformacja na szczytach władzy w USA i postępujące ożywienie w chińskiej gospodarce sprzyjają również notowaniom metali surowców przemysłowych (w tym metali). Notowania 3-miesięcznych kontraktów terminowych na miedź w Londynie są już wyceniane na poziomie powyżej 7,35 tys. USD za tonę, co jest najwyższym poziomem od 6 lat.

Oczekiwania co do dzisiejszej sesji

Nastroje przed rozpoczęciem sesji w Warszawie są umiarkowanie pozytywne. Handel w Japonii zakończył się na 0,5% „plusie”, dodatnie kwotowania charakteryzują również zachowanie kontraktów terminowych na DAX i S&P500. Technicznie, WIG20 będzie się dziś mierzył z utrzymaniem powyżej poziomu 1 850 punktów, który jest ważną strefą oporu na drodze do dalszych wzrostów. Kolejne, najbliższe opory znajdują się w okolicy 1900 i 2050 punktów. W kalendarzu makro warto dziś zwrócić uwagę min. na dane dotyczące stopy krajowego bezrobocia (publikacja o 10:00) oraz PKB w USA za III kwartał (14:30).

Warto zobaczyć również: Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here