Naga MarketsMichael Saylor, prezes firmy MicroStrategy 

Notowana na amerykańskiej Wall Street spółka MicroStrategy od dokonania pierwszego zakupu bitcoinów wzrosła o 350%, gdzie w tym samym czasie notowania BTC zwiększały się o niespełna 200%. Podmiot inwestuje swój kapitał w najstarszą kryptowalutę i jest obecnie największym publicznie notowanym posiadaczem BTC utrzymując w rezerwach ponad 70 tys. monet, co daje około 2,4 mld dol.

  • MicroStrategy otrzymało na początku grudnia niekorzystną rekomendację od Citigroup, pomimo tego akcje spółki nadal dynamicznie rosły
  • Bitcoin pozostaje w tyle (pod względem stóp zwrotu) do wielu spółek z Wall Street powiązanych z kryptowalutami
  • Liderem wzrostów jest niezaprzeczalnie Riot Blockchain zyskujący od początku 2020 r. ponad 1500%

MicroStrategy lepszą inwestycją niż sam bitcoin

MicroStrategy Incorporated jest firmą dostarczającą oprogramowanie business intelligence (BI), mobilne i usługi w chmurze, na pierwszy rzut oka założona w 1989 roku przez Michaela J. Saylora i Sanju Bansala firma zajmująca się tworzeniem oprogramowania do analizy danych nie ma zbyt wiele wspólnego z kryptowalutami.

Te artykuły również Cię zainteresują
„Przygoda” spółki z kryptowalutami rozpoczęła się w sierpniu ubiegłego roku, kiedy podmiot poinformował o zakupie 21 tys. BTC wierząc w przyszły wzrost wartości bitcoina oraz popularyzację stojącej za nim technologii.

Ta inwestycja odzwierciedla nasze przekonanie, że bitcoin, jako najbardziej rozpowszechniona kryptowaluta na świecie, jest niezawodnym środkiem przechowywania wartości i atrakcyjnym aktywem inwestycyjnym z większym potencjałem wzrostu w dłuższej perspektywie niż gotówkakomentował wtedy Michael Saylor, prezes firmy.

Od tego czasu o spółce zrobiło się głośno w świecie kryptowalut, a jej prezes jest od wielu miesięcy powszechnie cytowany przez portale i media powiązane z cyfrowymi aktywami. Dla inwestujących w kryptowaluty notowana na Wall Street spółka okazała się również alternatywną formą pomnożenia kapitału.

Jak widać na poniższym wykresie, od pierwszych zakupów BTC w zeszłoroczne wakacje akcje MicroStrategy zyskują już ponad 350%, gdy sam bitcoin rośnie o niespełna 200%. Należy jednak uczciwie zauważyć, że dynamiczna aprecjacja akcji MSTR nastąpiła w momencie, gdy dynamicznie wzrastać zaczął sam bitcoin.

Akcje MicroStrategy rosną dynamiczniej niż sam bitcoin. Źródło: Tradingview.com

MicroStrategy to niejedyny reprezentant branży kryptowalutowej na Wall Street

W ubiegłym roku świat inwestycji obiegła informacja, że Warren Buffett zainteresował się rynkiem złota. Nie dokonał jednak bezpośredniego zakupu kruszcu, jednak zainwestował w spółki bezpośrednio powiązane z żółtym metalem. Założył bowiem, że wraz ze wzrostem cen złota, rosnąc będzie również wartość tychże spółek.

Podobną sytuację obserwujemy na rynku bitcoina. Inwestorzy szukający alternatywnych form pomnażania kapitału oprócz samego zakupu BTC zwracają się w stronę spółek mniej lub bardziej powiązanych z kryptowalutami, które notowane są na giełdzie. Takowych oprócz MicroStrategy można znaleźć co najmniej kilka.

Wśród nich znajduje się skupiony na cyfrowych aktywach fundusz inwestycyjny Galaxy Digital Holdings posiadający ponad 16 tys. BTC, czy też Grayscale Bitcoin Trust również działający w formie funduszu zarządzającym aktywami o wartości ponad 25 mld dol.

Kolejne przykłady to CoinShares, czyli kryptowalutowy hedge fund, czy też zarządzający aktywami Ruffer Investment Company.

Stopy zwrotu ze spółek powiązanych z bitcoinem oraz kopaniem kryptowalut vs stopa zwrotu z bitcoina od początku 2020 roku. Źródło: Tradingview.com

Jak widać rekordzistą jest Riot Blockchain, który pozwolił zarobić w 13 miesięcy 15-krotność początkowej inwestycji. Firma skupia się na kopaniu bitcoinów, a wzrost ceny BTC przekłada się na automatyczny wzrost opłacalności biznesu i generowanych zysków. Podmiot chce zostać największym i najtańszym producentem BTC w USA.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here