Naga MarketsWraz ze wzrostem popularności inwestowania na polskim rynku nieruchomości rośnie liczba projektów umożliwiających konsumentom alternatywne podejście do tego zagadnienia. Przykładem jest platforma crowdfundingowa do społecznościowego inwestowania w nieruchomości komercyjne, przeznaczone między innymi na powierzchnie handlowo-usługowe. Pierwszym tego typu projektem na polskim rynku jest Social Estate, o którego działalności Agnieszka Zaręba z Comparic24.tv rozmawiała z Marcinem Pabijankiem, prezesem przedsiębiorstwa.


Crowdfunding nieruchomości – społecznościowe inwestowanie w ciekawe projekty

Chociaż rynek nieruchomości daje inwestorom spory wachlarz alternatyw, to nadal charakteryzuje go relatywnie wysoka bariera wejścia, szczególnie dla niewielkich inwestorów detalicznych. Odpowiedzią na ich potrzeby ma być społecznościowe inwestowanie w nieruchomości w formie crowdfundingu, gdzie wystarczający jest kapitał początkowy rzędu kilku tysięcy złotych, aby uzyskiwać kilkukrotnie wyższe stopy zwrotu rocznie niż z tradycyjnych lokat bankowych.

– Stwierdziłem, że jest do stworzenia ciekawa możliwość dla klientów indywidualnych, żeby pomóc budować ich kapitał w dłuższej perspektywie i mieć dwa, trzy razy więcej niż na lokacie. Zobaczyłem, że fajnie to działa w Stanach, w Anglii, Szwajcarii, Niemczech i wielu innych krajach bardziej rozwiniętych (…) Crowdinvesting nieruchomości generalnie polega na tym, że tworzymy platformę, gdzie duża grupa małych i średnich inwestorów indywidualnych łączy się razem, aby wspólnie mieć dużą siłę nabywczą – czyli kwotę, która stanowi cenę zakupu danego projektu – wyjaśnia Pabijanek.

Dlaczego jednak główny nacisk na nieruchomości komercyjne? Prezes Social Estate wymienia kilka głównych powodów, wśród których znalazły się między innymi: stałość i przewidywalność dochodów od sieciowego najemcy, stopy zwrotu wyższe nawet o 3% niż na rynku mieszkaniowym, zabezpieczenie przed rozpędzającą się inflacją, rosnącą wartością na przestrzeni lat (oraz wartości dodanej w postaci potencjału rozbudowy) oraz niski poziom zaangażowania w obsługę lokali komercyjnych.

Do tej pory Social Estate realizował inwestycje między innymi w Warszawie o wielkości 15 milionów złotych, gdzie przy ulicy Wita Stwosza powstało centrum handlowe Manhattan Place. Na swoim koncie spółka ma również inwestycje w Garwolinie, Płocku i innych polskich miastach.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułCraig Wright jest niemal 100-procentowo pewny, że uzyska dostęp do Bitcoinowej (BTC) fortuny
Następny artykułKurs funta w górę do PLN. Złoty stabilnie do euro, dolara i franka
Krzysztof Kamiński redaktor Comparic.pl
Wiedzę z zakresu inwestowania oraz produktów finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych, a jej praktyczne zastosowanie zdobywał na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Uczestnik obrotu na największych rynkach giełdowych świata – NYSE, NASDAQ i LSE. Specjalista rynku kontraktów terminowych na surowce, głównie ropy WTI oraz złota. Autor strategii Wide View Strategy (WiViSt), którą doskonalił zgodnie z maksymą „Tnij szybko straty, pozwól zyskom rosnąć”. Zwolennik analizy technicznej. Sukces w inwestycjach zapewnia mu chłodne podejście do analizy wykresów połączone z konsekwencją i żelaznymi zasadami zarządzania kapitałem. W trakcie swej kariery na rynkach finansowych dzielił się swoim doświadczeniem z inwestorami jednego z największych brokerów Forex na świecie. Redaktor telewizji internetowej Comparic24.tv, odpowiedzialny za prowadzenie programów informacyjnych oraz poświęconych tematyce szeroko pojętego tradingu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here