Naga MarketsPo kilku kontrowersjach związanych z zamrożeniem kont przez producentów bloków oraz wpadkach ze strony arbitrów z ECAF, kwestia będąca fundamentalnym atutem projektu EOS, czyli sposób zarządzania, wysuwa się na pierwszy plan. W zeszłym tygodniu zdecydowany głos w tej sprawie zabrał współzałożyciel EOS i szef do spraw technicznych Daniel Larimer, o czym pisaliśmy szczegółowo w naszym niedawnym artykule. Teraz swoje stanowisko przedstawia Block.one – podmiot odpowiedzialny za stworzenie protokołu EOS. Wszystko zapewne znajdzie finał w opracowaniu nowej konstytucji i poddaniu jej pod głosowanie społeczności.

Stanowisko Block.one tuż po wypowiedzi Larimera

Block.one przedstawił swoje stanowisko tuż po opisywanej przez nas wypowiedzi Larimera, którą ten zamieścił na Telegramie. Była ona w gruncie rzeczy propozycją referendum nad zaproponowaną przez niego gruntownie przerobioną wersją poprzedniej konstytucji.  Z komunikatu Block.one wynika, że jest to „EOS Constitution v2.0” – w dużej mierze zbieżna z propozycjami współzałożyciela EOS. Wygląda więc na to, że działają oni w tandemie.

Głównym założeniem nowych propozycji jest zrezygnowanie z rozstrzygnięć arbitrów z ECAF (ang. EOS Core Arbitration Forum – Główne Forum EOS ds. Arbitrażu, podmiot, który ma pełnić rolę rozjemcy w sporach) na poziomie protokołu oraz zdanie się na „zamysł płynący z kodu” (ang. intent of the code).

Super portfel jako remedium na większość problemów z kluczami

Natomiast problemy związane z utraconymi kluczami i adresami miałyby znaleźć rozwiązanie w ramach mechanizmów stanowiących część superbezpiecznego portfela: EOS Apple Secure Enclave, Touch ID, Face ID, mechanizmu opóźnienia w czasie (ang. time delay integration) oraz multisig (opieranie się na więcej niż jednym podpisie lub zatwierdzeniu). Portfel ten ma zostać wypuszczony niebawem. Obecne problemy z utraconymi kluczami to, zdaniem deweloperów z EOS, spuścizna po rozwiązaniach z tokenów ERC20 na bazie Ethereum, gdzie ustanawiano tylko jeden klucz.

Przegląd wydarzeń i analiz ze świata kryptowalut powstaje przy współpracy z LUNO, globalną platformą walutową dzięki której kupowanie i przechowywanie cyfrowych walut, takich jak Bitcoin i Ethereum, jest bezpieczne i łatwe. Zapoznaj się z ofertą LUNO i już teraz rozpocznij handel na BTC i ETH!

Istotę nowych propozycji do konstytucji w czytelny sposób zobrazował Roshan Abraham – kierownik ds. technologicznych w EOS Authority – jednym z producentów bloków. Zdaniem Abrahama główną przesłanką przy rozstrzyganiu wszelkich wątpliwości powinno być hasło „intent of code is law” („niech zamysł płynący z kodu stanowi prawo”) raczej niż samo „code is law” („niech kod stanowi prawo”). Wskazuje on również na istnienie grupy zrzeszającej producentów na Telegramie oraz innych kanałów komunikacyjnych między nimi – przez co broni zapewne integralności producentów w świetle ostatniego zamieszania z zamrożonymi adresami. Arbitrzy mieliby rozstrzygać (w sposób niewiążący) tylko w nagłych sytuacjach związanych ze zmianą kodu oraz błędach w kodzie, nie zaś np. w sprawie utraconych środków. Zaś tam, gdzie zawiedzie protokół, funkcję „sądu i ławy przysięgłych” w jednym pełniliby producenci bloków, m.in. z uwagi na to, że są oni wybierani w drodze głosowanie przez użytkowników.

Dylematy zespołu EOS

W związku z zaistniałymi wątpliwościami i problemami, twórcom projektu EOS przyjdzie zmierzyć się z tematem pogodzenia dwóch istotnych kwestii. Podstawowej zasady, na której opiera się ich ekosystem – iż sieci blockchainowe są zarządzane w stopniu, w jakim jego użytkownicy mogą być kontrolowani przez protokoły; z praktycznymi wyzwaniami rzeczywistości – czyli lukami w systemie (ang. bugs) oraz innymi sytuacjami nadzwyczajnymi.  Trzeba będzie zatem opracować cały mechanizmu rozstrzygnięcia zamiaru inteligentnych kontraktów (ang. smart contract), tak, by w przyszłości móc opierać się na przejrzystych i dający się przewidzieć zasadach.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.

Do głosowania nad nową konstytucją dojdzie zapewne już niebawem, ale zanim to nastąpi, członkowie społeczności EOS będą musieli zmierzyć się z szeregiem pytań i wyzwań, w tym w zakresie ryzyka potencjalnego podkupywania głosów, rozdysponowania głosów przez Block.one oraz logistyki samego referendum. Dużo zapewne wyjdzie w tzw. praniu.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here